Polskie Radio
Section05
korupcja

Afera wizowa. Szczerba: poprzedni rząd wiedział o korupcji

- Mariusz Kamiński, Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, a w szczególności Zbigniew Rau dokładnie wiedzieli kogo mają w MSZ na stanowisku sekretarza stanu i że proceder korupcyjny trwa - powiedział we wtorek szef komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej Michał Szczerba (KO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Michał Szczerba Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ komisja śledcza wiza wizy Maciej Wąsik Mariusz Kamiński Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Zbigniew Rau CBA korupcja zjednoczona prawica koalicja obywatelska

Afera wizowa. W poniedziałek usłyszymy "kluczowe zeznania"

- Zeznania Piotra Wawrzyka i Edgara K. są kluczowe dla zrozumienia, jak rozwinął się proceder wiz za łapówki i dlaczego mógł trwać tak długo, bez stanowczej reakcji państwa i służb - powiedział szef komisji ds. afery wizowej Michał Szczerba. Dodał, że wkrótce będą znane wyniki kontroli NIK ws. afery.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka komisja śledcza Michał Szczerba Piotr Wawrzyk Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ wiza wizy imigracja migracja korupcja

Rząd Słowacji łagodzi kary za korupcję. Opozycja mówi o "największej amnestii"

Słowacki parlament przyjął nowelizację prawa karnego, która ma złagodzić kary za korupcję, skrócić okres przedawnienia niektórych przestępstw i doprowadzić do likwidacji specjalnej prokuratury. Przepisy są krytykowane przez opozycję, słowacką prezydent i instytucje unijne. Przeciwko zmianom wprowadzanym przez rząd Roberta Ficy odbywają się wielotysięczne protesty.
Zobacz więcej na temat:  korupcja prawo Słowacja ŚWIAT Europa

Akcesja Bośni i Hercegowiny do UE. Von der Leyen: warunkiem jest dalsza integracja europejska

W stolicy Bośni i Hercegowiny - Sarajewie gości dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wraz z premierami Niderlandów i Chorwacji. W czasie spotkania z władzami kraju pochwaliła je za postępy w drodze integracji europejskiej, jednocześnie ostrzegła, by ten kierunek został zachowany.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bośnia i Hercegowina Ursula von der Leyen korupcja prawo ŚWIAT Europa

Likwidacja CBA. Inne instytucje mają walczyć z korupcją. Siemoniak: zaczęliśmy prace nad projektem

Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak zapytany w piątek w Radiu Plus o kwestie likwidacji CBA tłumaczył, że rozpoczęły się już prace nad projektem. Jego przygotowanie ma potrwać kilka tygodni. Minister poinformował, że będzie proponował, by z korupcją w Polsce walczyło CBŚP lub powstała na jego wzór nowa struktura w policji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA CBA Tomasz Siemoniak służby i bezpieczeństwo CBŚP korupcja

CBA zostanie zlikwidowane? Siemoniak potwierdza: najpierw powołamy nowego szefa, a potem rozwiążemy tę służbę ustawą

- CBA będzie likwidowane, ale w międzyczasie powołamy nowego szefa. Służba ta została powołana ustawą i musi być w ten sposób rozwiązana - oznajmił w poniedziałek Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Siemoniak Centralne Biuro Antykorupcyjne CBA ustawa służby i bezpieczeństwo korupcja przestępczość Donald Tusk koalicja obywatelska Platforma Obywatelska polityka