Polskie Radio
Section05
korupcja

Andrej Babisz prowadzi permanentną kampanię wyborczą

Październikowe wybory w Czechach wygrała partia ANO z wynikiem 30 proc. Jej przywódcą jest 63-letni milioner Andrej Babisz. Kim jest i czy zwycięstwo Ano oznacza większe szanse na współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej? Gośćmi audycji Szukając dziury w całym byli: Jakub Groszkowski z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Martin Ehl, publicysta dziennika Hospodářské noviny, z Pragi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha korupcja Czechy polityka Donald Trump wybory samorządowe

Zatrzymany syn szefa MSW Ukrainy. Korupcja?

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) zatrzymało syna szefa MSW Arsena Awakowa, Ołeksandra, w związku ze śledztwem w sprawie sprzeniewierzenia środków państwowych przy zakupie plecaków dla policji i Gwardii Narodowej MSW. Choć sprawa dotyczy przetargu z 2015, dopiero teraz wzięto się za osoby tak wysoko postawione jak szef MSW Arsen Awakow. O tym, czy jest to walka z korupcją czy zwykły spór o władzę, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina korupcja Arsen Awakow Wojciech Konończuk Petro Poroszenko

"Waldemar Pawlak to bardzo niebezpieczny człowiek"

W poniedziałek w tygodniku „Sieci” ukaże się tekst Marka Pyzy i Marcina Wikło "Człowiek z Moskwy w Warszawie” opowiadający o kulisach negocjacji z Moskwą ws. Gazociągu Jamalskiego i innych polsko-rosyjskich projektów elektroenergetycznych. W audycji Gorący Temat rozmowa z współautorem tekstu Markiem Pyzą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Pawlak bezpieczeństwo energetyczne Gazprom Marek Pyza korupcja gaz ziemny POLSKA

„Jawność życia publicznego jest fundamentalnym prawem"

- Uzależnienie udzielenia informacji publicznej od uiszczenia opłaty stanowi ograniczenie konstytucyjnego prawa do informacji publicznej – powiedziała w kontekście zaprezentowanego niedawno projektu ustawy o jawności życia publicznego Małgorzata Brennek z Fundacji Republikańskiej. O wadach i zaletach projektu mówił także w audycji Szukając Dziury w Całym Bartosz Pilitowski z Court Watch Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha Mariusz Kamiński korupcja

"Jawność życia publicznego sprzyja zwalczaniu korupcji"

Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o jawności życia publicznego. Głównym celem nowych przepisów ma być wzmocnienie transparentności państwa. – Ustawa o jawności życia publicznego to w zasadzie nowa ustawa antykorupcyjna – komentował w Rozmowie PR24 Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Kamiński CBA korupcja POLSKA

Instytucja sygnalisty. "Wszyscy będą się kontrolowali"

- Instytucja sygnalisty to ciekawy kierunek. W ten sposób dużo afer różnego rodzaju zostało ujawnionych np. w Stanach Zjednoczonych – powiedział w audycji Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. O założeniach ustawy o jawności życia publicznego dyskutowali także ekspert ds. ekonomii Jerzy Bielewicz i były wiceminister finansów Cezary Mech.
Zobacz więcej na temat:  korupcja przestępczość Mariusz Kamiński

Ustawa o przejrzystości życia publicznego. Znamy szczegóły

„Zwiększenie transparentności państwa polskiego i zwiększenie kontroli społecznej nad osobami pełniącymi funkcje publiczne jest podstawowym celem projektu ustawy o jawności życia publicznego” - powiedział w poniedziałek minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Założenia ustawy o jawności komentował w audycji Północ Południe Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej. W Polskim Radiu 24 mówił o nich także prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach i Krzysztof Losz (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kamiński ABW CBA korupcja samorząd

"Chcemy ujednolicić wszystkie przepisy antykorupcyjne"

W poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik mają przedstawić założenia ustawy o jawności życia publicznego. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne. Mówił o tym w audycji Północ Południe dziennikarz śledczy Piotr Nisztor (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kamiński Piotr Nisztor korupcja przestępczość Zbigniew Ziobro