Polskie Radio
Section05
korupcja

Afera w instytucjach UE. Pereira: odejście od demokracji i równych praw

- Mamy czarno na białym pokazane to, o czym mówili krytycy kierunku, w jakim poszła w ostatnich latach UE, czyli o odejściu od demokracji, odejściu od równych praw i od współdecydowania o losach UE na rzecz bardzo wąskiego "klubiku", który kieruje się bardzo wąskimi, konkretnymi interesami - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, komentując opisaną we francuskich mediach aferę związaną z urzędnikami i politykami unijnymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE korupcja

Milion złotych łapówek w gotówce. Lekarz ze szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie tymczasowo aresztowany

Ordynator jednego z oddziałów szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie jest podejrzany o przyjmowanie łapówek od przestępców, których zapisywał na leczenie, a ci pobyt w szpitalu wykorzystywali do uniknięcia odbywania kary pozbawienia wolności. Oprócz lekarza, wielkopolscy policjanci na wniosek prokuratury zatrzymali dwie inne osoby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo policja regiony przestępczość korupcja lekarz szpital Gniezno wielkopolskie

Jarosław Ł. ps. Masa usłyszał kolejne zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia

Jarosław Ł. ps. Masa usłyszał kolejne zarzuty w lubelskiej Prokuraturze Krajowej. Dotyczą one wręczenia korzyści majątkowej oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę. Razem z "Masą" zarzuty usłyszał lekarz sądowy Adam G., który w celu osiągnięcia korzyści majątkowej miał poświadczyć nieprawdę w dokumencie mającym znaczenie prawne.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość korupcja sąd sądownictwo prokuratura Masa POLSKA

Katar 2022: będzie bojkot turnieju? "Korupcja musi mieć konsekwencje"

Przyszłoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej mają odbyć się w Katarze, co od dawna jest przedmiotem kontrowersji. Głównie ze względu na łamanie w tym kraju państw człowieka, ale też ze względu na kontrowersje przy procesie wyboru gospodarza mundialu. Pal Lonseth, norweski prokurator zajmujący się przestępstwami ekonomicznymi, zaapelował o bojkot turnieju. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Katar 2022 korupcja

Wielka akcja KAS i CBA przeciwko wyłudzaczom VAT. Wartość fikcyjnych faktur przekracza 1 mld zł

Śledztwo dotyczy wystawiania fałszywych dokumentów w zamian za korzyści majątkowe, a także w celu obniżenia wysokości należności względem Skarbu Państwa. Wystawiane rachunki obejmowały fikcyjne transakcje, dotyczące usług transportowych i budowlanych oraz towarów handlowych. Ustalono około 1000 firm, które brały udział w przestępstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prokuratura przestępczość przestępczość gospodarcza vat faktury faktura oszustwa oszustwo CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne Krajowa Administracja Skarbowa pieniądze korupcja finanse wyłudzenia podatki podatek VAT podatek

ANALIZA Rosyjska kleptokracja i Pandora Papers. Krąg Putina, miliony dolarów w offshore’ach, unijne paszporty

Osoby z najbliższego kręgu Władimira Putina, w tym domniemana matka jego dziecka, bliscy i zaufani jego przyjaciół z KGB i Petersburga, takich jak Arkadij Rotenberg, Nikołaj Tokariew, Siergiej Czemiezow, bogaci rosyjscy parlamentarzyści i urzędnicy – to bohaterowie śledztw dziennikarskich, opracowanych na podstawie Pandora Papers. Raje podatkowe odgrywają szczególną rolę, jeśli chodzi o Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  ANALIZA Rosja Władimir Putin korupcja

Przepisy tzw. ustawy antykorupcyjnej od kolejnej kadencji Sejmu. Schreiber: reguł nie zmienia się w trakcie gry

- Szereg rozwiązań w tzw. ustawie antykorupcyjnej zacznie obowiązywać od kolejnej kadencji. Chodzi o to, żeby nie zmienić pewnych reguł w trakcie gry - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, odnosząc się do głosowania w Sejmie nad poprawkami Senatu do ustawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka korupcja Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość PiS Sejm ustawa prawo Łukasz Schreiber

Nieprawidłowości w przetargach Wód Polskich. CBA zatrzymało sześć osób

Sześć osób - czterech przedsiębiorców oraz dwoje pracowników Wód Polskich zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w przetargach prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zarzuty usłyszało w sumie siedem osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie przestępczość gospodarcza CBA korupcja Warszawa Radom