Miłoszewski: Sandomierz to nie Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:05
Najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego pt. "Bezcenny" od niedawna dostępna jest już na półkach księgarń. Akcja rozgrywa się m.in. w Sandomierzu, w którym Miłoszewski zakochał się od pierwszego wejrzenia.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski o Sandomierzu: trzeba tam zamieszkać, by poznać to miasto (4 do 4/Czwórka)
Zygmunt Miłoszewski w Czwórce
Zygmunt Miłoszewski w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Zdaniem znanego pisarza, Zygmunta Miłoszewskiego, autora m.in. książek "Ziarno prawdy", oraz "Autor przychodzi wieczorem", niewielkie miejscowości są świetnymi lokalizacjami dla dramatycznych wydarzeń z powieści kryminalnych bądź sensacyjnych. Co musi mieć w sobie miasto, by stało się bohaterem takiej historii?

– Chyba wszystkie powiatowe miasteczka, jak Sandomierz, są senne i spokojne – mówi Miłoszewski. – Jednak akcje właściwie większości powieści Stephena Kinga rozgrywają się właśnie w takich sennych, niewielkich, amerykańskich miasteczkach, więc to działa. Spokój, sielskość, stagnację dnia codziennego zakłóca nagle coś strasznego – to ma o wiele większą siłę niż zbrodnia, popełniana w wielkich miastach, bo o tym słyszymy każdego dnia w mediach.

Miłoszewski po raz pierwszy wylądował w Sandomierzu przy okazji jednej z rodzinnych uroczystości. – Byłem zachwycony – wspomina pisarz. – Znałem wiele niewielkich polskich miast, ale nie sądziłem, że Sandomierz może być tak ładny. Starówka to "cukiereczek", który robi prawdziwie toskańskie wrażenie.

Pisarz więc, by dowiedzieć się więcej o tym mieście, na kilka miesięcy w nim zamieszkał. – Chciałem poczuć, jak to miasto żyje, jak naprawdę wygląda tam codzienne, zwyczajne życie – wspomina Miłoszewski. – Okazało się, że w lutym, o godz. 17.00 na ulicach Starego Miasta nie było już ani jednej osoby. Wyjrzałem przez okno, czekałem przez godzinę i nie pojawił się nikt. Myślałem, że może wszystkich ewakuowano, że był jakiś wybuch. Ale nie, tam prawdziwe życie toczy się gdzie indziej, poza Starówką. Tego nie można zobaczyć podczas wizyty weekendowej.

(kd)

Czytaj także

Dorota Sidor: zależało mi na dynamice, a nie faktografii

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:00
"Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie" - książka Doroty Sidor prowadzi nas po zakamarkach pałacu w Wilanowie - letniej siedzibie króla, a wędrujemy w poszukiwaniu wydry - królewskiego pupila.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Nowak: reportaż pozwala nam zrozumieć świat

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:00
- Pisząc wstęp do "Made in Poland" wybrałem zdania z każdego opublikowanego reportażu - mówi Włodzimierz Nowak. I dodaje: - Ale robiąc to nie przypuszczałem, że książka odniesie taki sukces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiadania erotyczne? "Kobiety mogą pisać równie odważnie jak mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 12:00
Po tworzeniu poezji przyszedł czas na erotyczne opowiadania? – Uważam, że to normalny kierunek rozwoju – śmieje się Katarzyna Miller, psycholog i poetka, autorka piosenek i filozofka, która właśnie opublikowała gorącą książkę "Słone ciasteczka. 10 opowiadań erotycznych".
rozwiń zwiń