Madera - nagradza widokami

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 07:00
Na Maderze nie ma ścieżek rowerowych, ale widoki są tak fantastyczne, że wynagradzają największe trudy górskich rowerowych wspinaczek - mówi Jakub Jankowski, podróżnik, rowerzysta.
Audio
  • Zlot miłośników lotnictwa w portugalskim Faro - materiał Beaty Kwiatkowskiej (Czwórka/4 do 4)
  • Jakub Jankowski opowiada o Maderze, archipelagu dla rowerzystów (Czwórka/4 do 4)
Madera
Madera Foto: Glow Images/East News

Madera w ostatnich latach stała się bardzo popularna wśród polskich turystów, nie zmienia to faktu, że ten kierunek podróży w szczególności wybierają Brytyjczycy i Niemcy, kusi ich wielka piaszczysta plaża na Porto Santo (drugiej co do wielkości wyspy archipelagu) i naturalne baseny na Maderze.
- Madera to jest archipelag, czyli kilka wysp, które można sobie zwiedzić - mówi Jakub Jankowski, podróżnik i rowerzysta. - Patrząc na mapę madery widać dużo fajnych punktów, warto zdecydować się, by odwiedzić je na rowerze. 
Jakub Jankowski przyznaje, że przygotowanie kondycyjne robi przed każdą wyprawą rowerową, niezależnie od jej trudności. Porto Santo jest wyspą nie bardzo wymagającą, można ją objechać w 2 dni. Jest tam jedna wypożyczalnia rowerów, za to dużo ciekawostek między szczytami.
- Madera jest trudniejszą wyspą, ale widoki są w stanie wynagrodzić ten kolarski trud - mówi Jakub Jankowski. - Można zdecydować się na krótsze i łatwiejsze trasy. Jednak ta wyspa jest dla tych, którzy na rowerze lubią się trochę powspinać i pozjeżdżać - dodaje.
Na Maderze górska turystyka rowerowa rozwija się od 2006 roku. Istnieją kluby rowerowe, które organizują kursy jazdy na rowerze. Dzięki sieci tuneli podziemnych, do których został przekierowany ruch samochodowy, jadą rowerem nie spotykamy zbyt wielu aut na swojej drodze, co sprzyja bezpieczeństwu.
Odwiedź z Czwórką najpiękniejsze miejsca na świecie >>>

(pj)

Czytaj także

Honduras i miejsca w których można poczuć ducha kolonialnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:00
- Do Hondurasu trafiłem podczas podróży po krajach Ameryki Środkowej. Po Gwatemali to był niesamowity oddech, spotkanie z przestrzenią i zielenią - wspomina podróżnik, Bartek Kaftan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio - nowoczesność skąpana w świetle lampionów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 16:00
- Jeśli jesteś samotny, możesz w Tokio iść do knajpki i wypożyczyć sobie kota, który ci potowarzyszy - mówi Ewa Strebeyko. - To wyjątkowy naród, który ma niejedno oblicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeskie okna i miminki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 16:20
- Wystarczy spojrzeć na najwyższy punkt Pragi, czyli wieżę telewizyjną Žižkov, by zobaczyć miminki. Czyli niemowlaki - opowiada Tomasz Dygała.
rozwiń zwiń