Czeskie okna i miminki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 16:20
- Wystarczy spojrzeć na najwyższy punkt Pragi, czyli wieżę telewizyjną Žižkov, by zobaczyć miminki. Czyli niemowlaki - opowiada Tomasz Dygała.
Audio
  • Tomasz Dygała oprowadza po czeskiej Pradze (4 do 4/ Czwórka).
Zamek na Hradczanach
Zamek na HradczanachFoto: Glow Images/East News

Rzeźby umieścił na wieży David Černý, czeski artysta. - Miminki mają swoją kopię na malutkiej, praskiej wyspie Kampa. Tam możemy zobaczyć je z bliska. Gdybyśmy chcieli spojrzeć im w oczy, to zdziwimy się. Ich twarz to kod kreskowy. Co autor miał na myśli, tego nikt nie wie - mówi Tomasz Dygała.
Artystyczne niemowlaki przewędrowały pół świata. A Tomasz Dygała proponuje, żebyśmy razem z nim powędrowali w stronę Placu Karola. To główny plac nowego miasta praskiego, wytyczony w połowie XIV wieku przez Karola IV, najwybitniejszego czeskiego władcę.
- To miejsce charakterystyczne historycznie z powodu pewnej czeskiej specyfiki - mianowicie Czesi mieli taką dziwną tendencję do wyrzucania przez okno tych, którzy im się nie podobali. Pierwsza Defenestracja Praska rozpoczęła wojny husyckie. Wtedy tłum podburzony przez Jana Żelwiskiego wyrzucił przez okno rajców miejskich – wyjaśnia gość audycji „4 do 4”.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie >>>

Spod okien nowomiejskiego ratusza wyruszamy w stronę okna, pod którym do dzisiaj Czesi składają kwiaty. Upamiętniają w ten sposób dwóch czeskich spadochroniarzy - Josefa Gabcika i Jana Kubisa, którzy przeprowadzili zamach na Reinharda Heydricha. Ten gestapowski namiestnik nazywany był "rzeźnikiem z Pragi" i od 1941roku rządził okupowaną Czechosłowacją.

jl

Czytaj także

Praga - piwna stolica z nieodgadnionym klimatem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 10:00
To miasto, któremu udało się uniknąc zniszczeń wojennych, zachowało czar dawnych wieków. Żeby ponać czar Pragi trzeba spacerować po niej o kazdej porze dnia i nocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czesi śmieją się ze swojej historii, ale szanują prawo"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 11:10
To jedno ze spostrzeżeń Marka Pernala - historyka, dyplomaty, byłego ambasadora w Republice Czeskiej oraz autora niezwykłego przewodnika "Praga. Miasto magiczne. Spacerownik historyczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczywisty przewodnik po Pradze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:20
To jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów europejskich stolic, o której powstają przewodniki, książki, albumy oraz filmy dokumentalne. Tomasz Dygała postanowił odkryć przed nami nieznane oblicze tego miasta.
rozwiń zwiń