Kto powinien szczepić się przeciwko grypie?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:08
Decyzja o tym, czy należy się szczepić to kwestia racjonalnego rachunku - czy mamy taki stan zdrowia, który nas predysponuje do powikłań pogrypowych - mówi doktor Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
Audio
  • Paweł Grzesiowski o faktach i mitach związanych ze szczepieniem przeciwko grypie (4 do 4/ Czwórka).
Szczepienia zaleca się osobom, którym grożą powikłania
Szczepienia zaleca się osobom, którym grożą powikłaniaFoto: Glow Images/East News

Szczepienie na grypę jest zalecane, dlatego nie może zostać narzucone żadnemu pacjentowi. - Są grupy ludzi, którym grypa szkodzi. Wtedy namawiam do szczepienia, wskazując na powikłania, które ostatecznie leczy się w szpitalu - podkreśla doktor Paweł Grzesiowski.
Ofiarami powikłań pogrypowych, w ostatnich trzech latach, było pięćset osób, które zmarły z rozpoznaniem wirusa H1N1. Kilkadziesiąt tysięcy trafiło na odział intensywnej terapii. Dlatego doktor Paweł Grzesiowski namawia do przemyślenia takiej możliwości. Nawet kobiety w ciąży. To one, ze względu na małą odporność, są narażone na ciężki przebieg choroby.
- Do szczepienia należy zachęcić osoby, które w wyniku powikłań pogrypowych mogą stracić życie. W grupie takiego ryzyka są osoby starsze i chore. Powikłania u młodych występują niebywale rzadko - podkreśla gość Krzysztofa Grzybowskiego.
O mitach i faktach związanych ze szczepionkami przeciwko grypie posłuchaj w audycji "4 do 4".

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka szczepienia zdrowie
Czytaj także

Tabletka nie pomaga tak, jak drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:18
- Używam stabilizatorów, bo choroba wyłączyła moje ręce z normalnego funkcjonowania. Podniesienie kubka herbaty jest niemożliwe. Nie robię zakupów, bo nie jestem w stanie ich udźwignąć - mówi osoba chora na reumatoidalne zapalenie stawów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepić się, czy nie szczepić?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 13:30
Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. W ostatnim czasie liczba osób zaszczepionych spadła z 5-6 proc. do 3,75 proc rok temu. Odstraszają nas doniesienia o nieskuteczności szczepionek.
rozwiń zwiń