Tabletka nie pomaga tak, jak drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:18
- Używam stabilizatorów, bo choroba wyłączyła moje ręce z normalnego funkcjonowania. Podniesienie kubka herbaty jest niemożliwe. Nie robię zakupów, bo nie jestem w stanie ich udźwignąć - mówi osoba chora na reumatoidalne zapalenie stawów.
Audio
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "3mają się" (4 do 4/ Czwórka)
Tabletka nie pomaga tak, jak drugi człowiek
Foto: Glow Images/East News

Tej chorobie towarzyszy bardzo silny ból stawów. I choć nie ma konkretnych szacunków, prawdopodobnie na RZS choruje pół procenta populacji. Wśród pacjentów w większości są ludzie młodzi.
- Zachorowałam w dziewiętnastym roku życia. Choroba rozpoczęła się niezauważalnie, stopniowo. Zaczęło boleć mnie kolano, później kostka. Nie zauważałam kolejnych swoich ograniczeń, które pojawiały się w czasie. Dopiero jak przestałam chodzić i miałam bezsenne noce z bólu, udałam się do lekarza.
Do gabinetu lekarskiego trafiają osoby bardzo młode. - Za każdym razem tłumaczę skąd bierze się ta choroba, jakie pacjent ma perspektyw, ale najtrudniej jest odpowiedzieć na pytanie - jakie są szanse na wyleczenie? - mówi Anna Felis-Giemza, lekarz Instytutu Reumatologi.
Jolanta Rygielska, redaktor magazynu "Złoty Środek" dla chorych na schorzenia reumatyczne, podkreśla, że młode osoby na początku odrzucają myśl o chorobie. Nie chcą pomocy, w poczuciu, że poradzą sobie same. Często szukają cudownego leku, alternatywnych sposobów leczenia, ale ostatecznie trafiają do grup wsparcia.
- Świadomość o nieuchronności choroby przyszła po urodzeniu dziecka. Wiedziałam, że to już na zawsze. I zaczęłam szukać młodych osób takich jak ja. W 2010 roku trafiłam do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem".
Dla chorych bardzo ważne jest wsparcie innych osób. Często tabletka nie pomaga tak, jak drugi człowiek.

Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "3mają się"  został przygotowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Czytaj także: reportaże w Czwórce <<<

jl

Czytaj także

Studenci medycyny po godzinach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 11:57
To nieprawda, że studenci wydziałów lekarskich siedzą non-stop w książkach. Okazuje się, że mają czas na "Co nie co" - piosenkę, poezję, kabaret i śpiew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rakija - jak kobieta walczyła z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:05
- Jestem chora na raka i potrzebuję 200 tysięcy na lek, który nie jest refundowany. Zapraszam na kiermasz ciast - nawołuje Marzena do przechodniów. Młoda kobieta nie rezygnuje z walki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reumatyzm o podłożu zapalnym to nie wyrok

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 09:20
Każdy z nas ma ponad siedemdziesiąt stawów, które mogą boleć. U dziewięciu milionów Polaków ten ból jest związany z chorobą zwyrodnieniową stawów, czyli reumatyzmem. Natomiast u czterystu tysięcy pacjentów może być związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
rozwiń zwiń