X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tabletka nie pomaga tak, jak drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:18
- Używam stabilizatorów, bo choroba wyłączyła moje ręce z normalnego funkcjonowania. Podniesienie kubka herbaty jest niemożliwe. Nie robię zakupów, bo nie jestem w stanie ich udźwignąć - mówi osoba chora na reumatoidalne zapalenie stawów.
Audio
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "3mają się" (4 do 4/ Czwórka)
Tabletka nie pomaga tak, jak drugi człowiek
Foto: Glow Images/East News

Tej chorobie towarzyszy bardzo silny ból stawów. I choć nie ma konkretnych szacunków, prawdopodobnie na RZS choruje pół procenta populacji. Wśród pacjentów w większości są ludzie młodzi.
- Zachorowałam w dziewiętnastym roku życia. Choroba rozpoczęła się niezauważalnie, stopniowo. Zaczęło boleć mnie kolano, później kostka. Nie zauważałam kolejnych swoich ograniczeń, które pojawiały się w czasie. Dopiero jak przestałam chodzić i miałam bezsenne noce z bólu, udałam się do lekarza.
Do gabinetu lekarskiego trafiają osoby bardzo młode. - Za każdym razem tłumaczę skąd bierze się ta choroba, jakie pacjent ma perspektyw, ale najtrudniej jest odpowiedzieć na pytanie - jakie są szanse na wyleczenie? - mówi Anna Felis-Giemza, lekarz Instytutu Reumatologi.
Jolanta Rygielska, redaktor magazynu "Złoty Środek" dla chorych na schorzenia reumatyczne, podkreśla, że młode osoby na początku odrzucają myśl o chorobie. Nie chcą pomocy, w poczuciu, że poradzą sobie same. Często szukają cudownego leku, alternatywnych sposobów leczenia, ale ostatecznie trafiają do grup wsparcia.
- Świadomość o nieuchronności choroby przyszła po urodzeniu dziecka. Wiedziałam, że to już na zawsze. I zaczęłam szukać młodych osób takich jak ja. W 2010 roku trafiłam do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem".
Dla chorych bardzo ważne jest wsparcie innych osób. Często tabletka nie pomaga tak, jak drugi człowiek.

Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "3mają się"  został przygotowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Czytaj także: reportaże w Czwórce <<<

jl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studenci medycyny po godzinach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 11:57
To nieprawda, że studenci wydziałów lekarskich siedzą non-stop w książkach. Okazuje się, że mają czas na "Co nie co" - piosenkę, poezję, kabaret i śpiew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakija - jak kobieta walczyła z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:05
- Jestem chora na raka i potrzebuję 200 tysięcy na lek, który nie jest refundowany. Zapraszam na kiermasz ciast - nawołuje Marzena do przechodniów. Młoda kobieta nie rezygnuje z walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reumatyzm o podłożu zapalnym to nie wyrok

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 09:20
Każdy z nas ma ponad siedemdziesiąt stawów, które mogą boleć. U dziewięciu milionów Polaków ten ból jest związany z chorobą zwyrodnieniową stawów, czyli reumatyzmem. Natomiast u czterystu tysięcy pacjentów może być związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
rozwiń zwiń