Ten Typ Mes: zmęczył mnie patos w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:00
Przez wielu fanów i dziennikarzy uważany za najlepszego polskiego rapera Ten Typ Mes wydał właśnie czwarty solowy album. Na wydawnictwie "Trzeba było zostać dresiarzem" wziął pod lupę jedną z subkultur, która w latach 90. zalała polskie osiedla i odcisnęła największe piętno na młodzieży.
Audio
  • Ten Typ Mes wydał właśnie czwarty solowy album "Trzeba było zostać dresiarzem" (Czwórka/DJ Pasmo)
Ten Typ Mes w Czwórce
Ten Typ Mes w CzwórceFoto: Czwórka

- Taki pomysł na album zrodził się w mojej głowie przede wszystkim dlatego, że zmęczył mnie patos w hip-hopie, popie i generalnie w muzyce. Żyjemy w mało ciekawych czasach i chciałem tym razem zrobić kawałki proste, o trochę innym ciężarze gatunkowym. Stąd też jest numer o tym, że lubię przebywać na działce i jestem nawróconym neofitą. Zrobiłem zwrot ku prostocie i zająłem się tymi, na których często patrzy się przez palce, wyśmiewa. Wszyscy powtarzają, że mamy być lepsi od "dresiarzy" i pana Mirka handlującego na bazarze, mamy lepiej od nich wyglądać. Mnie już to zmęczyło. Zaakceptujmy ich, przytulmy ich i doceńmy ich inność i to, co odróżnia Polaków od Hiszpanów, Włochów, czy innych nacji - opowiada muzyk.

Okładka
Okładka płyty

Ten Typ Mes w swojej twórczości muzycznej oraz felietonach, które regularnie pisuje na jeden z portali muzycznych, często odnosi się do swoich literackich wzorów. Twórcą, który długo go inspirował - i echo tego można znaleźć w muzyce Mesa - jest Charles Bukowski. - Tak, często do niego nawiązywałem, ale ile można? Wszystko już na ten temat powiedziałem. Wciąż bardzo dużo czytam, przede wszystkim gazet, mniej książek, a twórcą, którego ostatnio niezwykle cenię jest Andrzej Stasiuk - zdradza gość "DJ Pasma".
Na płycie "Trzeba było zostać dresiarzem" znajdziemy głównie hip-hop pod różnymi postaciami - od nowoczesnych bitów, utrzymanych w eksperymentalnej stylistyce, przez klasyczne, samplowane brzmienia, ale nie brakuje też nawiązań do elektroniki, czy brudnego rocka. Gościnnie Mesa wspomogli m.in. Peja, Andrzej Dąbrowski oraz Olaf Deriglasoff.
(ac/kd)

Czytaj także

Rasmentalism wypływa na szerokie wody

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 13:45
Po wielu latach działalności w hiphopowym podziemiu, duet Rasmentalism debiutuje na oficjalnej scenie. 10 grudnia do sklepów trafi długo wyczekiwany longplay "Za młodzi na Heroda".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bosski Roman zrywa klapki z oczu słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 08:00
Do sklepów trafił właśnie trzeci solowy album Bosskiego Romana - rapera znanego wcześniej z działalności w grupie Firma. - Ta płyta to moja wizytówka i w pewnym stopniu podsumowanie wszystkiego, co dotąd robiłem. Na pewno powód do dumy - mówi artysta w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezczel: Fabuła ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 16:00
Bezczel, przez lata związany z zespołem Fabuła. wypuścił właśnie drugi solowy materiał "Słowo honoru". W rozmowie z Numerem w "DJ Paśmie" artysta zapewnia jednak, że jego macierzysta formacja ma się dobrze i działalność na własny rachunek w żadnym wypadku nie oznacza końca jej działalności.
rozwiń zwiń