Lorein: "Drzewa i planety" to płyta spójna, całkiem nasza

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 12:00
Niebawem światło dzienne ujrzy druga, po "Monokolorze", płyta zespołu Lorein, pt. "Drzewa i planety". - Ten krążek będzie zupełnie inny od poprzedniego - zapowiadają wokalista Łukasz Lańczyk oraz bębniarz Tomasz Dorobczyński.
Audio
  • Łukasz Lańczyk i Tomasz Dorobczyński z Lorein o historii zespołu, tworzeniu muzyki, a także nowej płycie "Drzewa i planety" (Czwórka/DJ pasmo)
Koncert Lorein w Czwórce
Koncert Lorein w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski/PR

Nazwa płyty pochodzi od jednej z piosenek grupy Lorein. - Wykonywaliśmy ją w Czwórce na żywo, ale na płycie utwór ten brzmi inaczej - wspominają muzycy w Czwórce.

Zobacz także: koncert zespołu Lorein w Czwórce <<<

Jak przyznają artyści piosenka "Drzewa i planety" jest… romantyczna. - Ludzie coraz częściej wyjeżdżają do pracy poza granice Polski. Ktoś zostaje i na nich czeka. Tymczasem mogą łatwo "połączyć się na nowo", gdyż nad nimi jest przecież jedno niebo, widzą te same planety - opowiada Łukasz Lańczyk, gitarzysta i wokalista grupy.

W wielu utworach grupy dominują tematy socjologiczne i społeczne, przez długi czas nieschodzące z gazetowych nagłówków, m.in. szkodliwość dopalaczy. Muzycy Lorein na każdy z nich patrzą z innej, bardziej osobistej strony. Tak było na przykład z historią Edwarda Snowdena, opisaną w utworze "Snowden", którego motywem przewodnim jest rozstanie. - Osoba szykanowana w którymś momencie musi uciec, szukać schronienia. A tymczasem pozostawia w domu żonę i dzieci, które bardzo kocha. To trudne - mówi Lańczyk w "DJ Paśmie". - Problem inwigilacji to problem ogólny, każdy z nas może tak naprawdę być Edwardem Snowdenem, bo przecież kamery są wszędzie.

Druga płyta zespołu jest bardziej dojrzała od pierwszej, a utwory, które się na niej znalazły, są - jak przyznają sami muzycy - bardziej spójne. - Pierwsza, czyli "Monokolor", to był "zlepek numerów" z ostatnich kilku lat. Tymczasem "Drzewa i planety" to owoc współpracy z naszym producentem. Wiele numerów powstawało w trakcie nagrywania tego krążka.

(kd / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka koncert MUZYKA Rock
Czytaj także

Skunk Anansie w nowej odsłonie - akustycznie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 21:05
Skunk Anansie, jedna z najważniejszych grup współczesnego rocka, świętuje premierę płyty "Acoustic Live In London". Muzycy wystąpią w studiu Czwórki! Zapraszamy na ekskluzywny koncert w "DJ Paśmie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Rojek: czasem bywam dyktatorem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 12:00
Nad swoją solową płytą "Składam się z ciągłych powtórzeń" pracował dość długo. W tym czasie przestał komponować i jak przyznaje w Czwórce, miewał myśli o ostatecznym porzuceniu muzyki. - Regularnie odbieram takie sygnały z mózgu, pojawiają się w nieoczekiwanych momentach, gdy czuję się zmęczony tworzeniem i koncertowaniem - opowiada Artur Rojek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy przenośne odtwarzacze odejdą do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 18:45
Jeszcze kilka lat temu przenośne odtwarzacze mp3 były jednymi z najbardziej pożądanych gadżetów przez wszystkich fanów muzyki. Dziś nie brakuje głosów, że są nikomu niepotrzebne.
rozwiń zwiń