X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kazik: na płycie "Prosto" opowiadam się za miłością (obejrzyj wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 15:00
Nazwa tego zespołu jest marką samą w sobie, nic więc dziwnego, że każde nowe wydawnictwo grupy spotyka się z przychylnością zarówno krytyków jak i słuchaczy. Sprawdź, co Kazik Staszewski opowiedział nam o nowej płycie Kultu.
Audio
  • Rozmowa z Kazikiem Staszewskim i Wojciechem Jabłońskim (DJ Pasmo/Czwórka)
Kazik Na Żywo w Czwórce. Artyści zagrali w naszym studiu na żywo
Kazik Na Żywo w Czwórce. Artyści zagrali w naszym studiu na żywoFoto: fot. Bartosz Bajerski

"Prosto" to nowa, wydana po czterech latach, płyta Kultu. Krążek tworzony był z poczuciem, że to najlepszy album zespołu od lat. Bez zbędnych kompozycji, sam konkret. Po raz pierwszy w działalności zespołu za brzmienie premierowych utworów odpowiedzialny był zewnętrzy producent, Adam Toczko : - Ten ruch okazał się być dobrym posunięciem - mówi lider formacji. - Ale o tych najnowszych płytach zawsze mówi się, że są najświeższe i najlepsze. Dlatego uważam, że należy trochę odczekać, nawet kilka lat, żeby móc to wszystko usadowić w hierarchii dokonań zespołu.

Gitarzysta Wojciech Jabłoński dodaje: - Muzyka to nie obrazek. Bierze się ją na słuch. A "Prosto" brzmi bardzo dynamicznie. Na tej płycie wszyscy komponowali piosenki, a każdy przecież inaczej postrzega dźwięki.

 - Prostota "Prosto" polega na tym, że nie ma tutaj niepotrzebnych dźwięków. I nie ma przegadanych tekstów, co czasami nam się zdarzało - przyznaje Kazik Staszewski.

Kult to jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny niezależnej. Grupa powstała z inicjatywy Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteski, a zadebiutowała na scenie 7 lipca 1982 w klubie Remont w Warszawie.

Zobacz: Koncert KNŻ w "Ministerstwie Dźwięku"

I choć w pierwszych latach istnienia formacja nie grała wielu koncertów to i tak publiczność od razu doceniła antysystemowe teksty Kazika, które poruszały ważne problemy związane z tożsamością, wiarą czy porządkiem społecznym. I dziś niewiele się zmieniło : - Nigdy nie pozbędę się swoich naleciałości, ale moim zdaniem "Prosto" to jest płyta ze stosunkowo lekkimi tekstami - mówi Kazik. - Bardzo istotne dla mnie są dwa ostatnie numery na krążku, które pomimo tego, że mieli się w nich nieprzyjemne sprawy, to jednak są afirmacją serca, miłości oraz faktu, że życie jest piękne, co nie zawsze umiemy docenić.

Wywiad z Kazikiem: Jestem już starszym panem

W 1986 roku ukazał się pierwszy wielki przebój Kultu "Do Ani" opowiadający o podróżach Kazika do Torunia, do ukochanej Ani, późniejszej żony wokalisty. Dziś "tych największych przebojów" w dorobku grupy jest znacznie więcej. Są wśród nich m. in. nieoficjalny hymn polskiej muzyki niezależnej drugiej połowy lat 80., czyli "Polska" oraz "Arahaja", "Baranek", "Celina", czy "Lewe lewe loff" albo "Gdy nie ma dzieci". Wraz z wydłużającą się listą utworów, które trafiały na sam szczyl radiowych list przebojów, wydłużały się także koncerty grupy. Występ w Stodole promujący album "Muj wydafca" trwał 4 godziny i 40 minut. Rok temu na festiwalu w Jarocinie Kult świętował 30 urodziny.

Całą rozmowę z Kazikiem Staszewskim i Wojciechem Jabłońskim, którzy gościli w  "DJ Paśmie"  znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu .

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Złote przeboje Armii nagrywaliśmy na dworcach kolejowych"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 10:10
Najbardziej znane numery Armii znalazły się na "Podróży na Wschód". To pierwsza w historii zespołu kompilacja, w której wzięli udział zaproszeni goście i muzycy związani z grupą od początku jej istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Clintwood: zespół jest po to, żeby grać koncerty

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 08:10
Działają razem niewiele ponad pół roku, ale efekty ich współpracy brzmią bardzo obiecującą. Mówią, że ich twórczość jest "wypadkową czterech nici, które plączą się i wiją by w końcu w sali prób mógł powstać ten pulowerek". Pulowerek na miarę rockowych wymogów, utkany specjalnie przez formację Clintwood.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Cyc: idziemy drogą anarchistycznego śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 10:00
Od 25 lat stoją na scenie frontem, a czasami afrontem do publiczności. Mają swoich fanów i zaciętych przeciwników. Na najnowszej płycie zapewniają, że Big Cyc jest wiecznie żywy!
rozwiń zwiń