Vienio: polską muzykę z lat 80. i 90. po prostu trzeba znać

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 13:59
Jego nowa płyta "Profil pokoleń" to album, opierający się na hiphopowych wersjach artystów przełomu lat 80. i 90., m.in. Lecha Janerki, czy Grzegorza Ciechowskiego. Ich teksty są cytowane, ale jednocześnie przyodziane w nowoczesną aranżację i współczesny komentarz.
Audio
  • Vienio o płycie "Profil pokoleń" i muzyce lat 80. i 90. (DJ Pasmo/Czwórka)
Vienio w Czwórce
Vienio w CzwórceFoto: Czwórka

To zdaniem wielu projekt ciekawy nie tylko dla doświadczonych słuchaczy, doskonale znających twórczość m.in. Janerki, Ciechowskiego, czy Kapitana Nemo, jak i ludzi młodych, którzy artystów tego pokolenia słuchali znacznie rzadziej. – Nie można być ignorantem – twierdzi Vienio, którego zdaniem artystów tego kalibru znać po prostu wypada. – Trzeba znać polską kulturę, choćby z plakatów na mieście, programów telewizyjnych. Przeglądamy gazety w knajpie, jeździmy na festiwale. Polska nie jest krajem ludzi, którzy nie wiedzą co się dzieje.

Vienio przyznaje, że muzykę twórców tamtego pokolenia docenia, bo sam się na niej wychował. – Wyrosłem na niej, a do hip-hopu trafiłem dopiero z tego "pokoju" – mówi raper w Czwórce. – Z biegiem lat okazało się, że jeśli hip-hop jest totalnym zapożyczaniem, np. sampli z jazzu, r’b, soulu, rocka, czy ska, to wstydem byłoby nie czerpać także ze swojej własnej kultury. Dziś kładę na stół polskiego hip-hopu nowy, 20-kilogramowy przekaz o tym, że można czerpać ze swoich źródeł, dumnie krocząc śladem przekazu tych ludzi, którzy niegdyś tworzyli.

Vienio przyznaje, że z wybitnymi artystami, których cytuje na płycie pracowało mu się świetnie. – Każdy kawałek był rozpatrywany indywidualnie – mówi muzyk. – Wszyscy jednak się ładnie "dograli", wszyscy przynosili jakieś pomysły. Zresztą tak naprawdę to była zabawa dla tych ludzi, bo to oni dogrywali się pierwszy raz do bitu hiphopowego, a nie ja stawałem się rockmanem.

By dowiedzieć sie więcej, posłuchaj nagrania całej rozmowy z Piotrem "Vieniem" Więcławskim z audycji "DJ Pasmo".

(kd)

Czytaj także

Modestep: płyta "Evolution Theory" jest dokładnie taka, jak chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 12:00
Ich debiutancka płyta, pt. „Evolution Theory” miała ukazać się już w 2012 roku. Jej premiera opóźniła się jednak aż o rok. – Nagranie wcale nie było czasochłonne, ale bardzo dużo graliśmy także na żywo – mówią muzycy. – W zeszłym roku zagraliśmy ponad 300 koncertów, więc nie było czasu, by siedzieć w studiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Cyc: idziemy drogą anarchistycznego śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 10:00
Od 25 lat stoją na scenie frontem, a czasami afrontem do publiczności. Mają swoich fanów i zaciętych przeciwników. Na najnowszej płycie zapewniają, że Big Cyc jest wiecznie żywy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echinacea zagrała w Czwórce na żywo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:12
Echinacea to grupa muzyczna założona przez Sebastiana "Siódmego" Postka i członków zespołu Echo, czyli Pawła"Pudla" Płodziszewskiego, oraz Marcina "Parkera" Hillera. W Czwórce panowie zagrali seta na żywo.
rozwiń zwiń