Agata Duda-Gracz: nasz świat roi się od Hamletów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 16:00
- Nie znoszę Hamleta za to, że jest egoistą i skupioną na sobie miernotą. Jednak uczyniłam go bohaterem najnowszej realizacji, bo taki Hamlet jest diagnozą naszych czasów - mówi Agata Duda-Gracz, reżyserka spektaklu "Ja jestem Hamlet".
Audio
  • Każdy z nas jest Hamletem - rozmowa z reżyserką Agatą Dudą-Gracz (W to mi graj/Czwórka)
Reżyserka Agata Duda-Gracz podczas próby generalnej przed premierą spektaklu poznańskiego Teatru Wielkiego Cyganeria Giacomo Pucciniego, na terenie Starej Gazowni w Poznaniu, w ramach Malta Festival Poznań 2010
Reżyserka Agata Duda-Gracz podczas próby generalnej przed premierą spektaklu poznańskiego Teatru Wielkiego "Cyganeria" Giacomo Pucciniego, na terenie Starej Gazowni w Poznaniu, w ramach Malta Festival Poznań 2010Foto: PAP/Adam Ciereszko

Czytaj także
natalia korczakowska 1200.jpg
Natalia Korczakowska: sztuka Witkacego jak scenariusz Tarantino

Agata Duda-Gracz jest także autorką tekstu tego przedstawienia i przyznaje, że opiera się on na tej samej historii, co u Szekspira. - Wszystkie zdarzenia, które dzieją się w spektaklu, są analogiczne do zdarzeń szekspirowskich. Tyle że akcja naszej sztuki dzieje się w teatrze, a Hamletów jest dwóch: reżyser i aktor - wyjaśnia rozmówczyni Dominiki Klimek.

Reżyserka nie ukrywa, że jej artystyczne działania często koncentrują się na twórczości angielskiego poety i dramaturga. Są też tacy, którzy twierdzą, że Agata Duda-Gracz jest specjalistką od Szekspira. - Nie zgadzam się z tym, bo być specjalistą od Szekspira, to jak być specjalistą od życia. Każdy ma na nie własną wizję - dodaje.    


Czytaj także
Radomir Rospondek Maciej Musiałowski 1200.jpg
"Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Spektakl, który dodaje skrzydeł?

Premiera spektaklu "Ja jestem Hamlet" odbędzie się 26 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu. Więcej o pracach nad sztuką w rozmowie Dominiki Klimek.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 13.15

kul/jp

Czytaj także

"Rodzina Addamsów" będzie straszyć w Poznaniu i w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:00
W nowym sezonie Teatr Muzyczny w Poznaniu i Teatr Syrena w Warszawie zapraszają na spotkanie z "Rodziną Addamsów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inni ludzie" według Masłowskiej. O tęsknocie, samotności i wielkich nadziejach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:04
Teatralną adaptację powieści Doroty Masłowskiej "Inni ludzie" w TR Warszawa wyreżyserował Grzegorz Jarzyna, a za przygotowanie spektaklu odpowiedzialny był Kolektyw Twórczy, złożony z aktorów, ale nie tylko. O pracy nad tą sztuką mówili w Czwórce Agnieszka Podsiadlik, aktorka, Anna Axer-Fijałkowska, autorka kostiumów i charakteryzacji i Adrian Cognac, twórca wideo do spektaklu.
rozwiń zwiń