Rok 2019 w teatrze: Lupa, "Najmrodzki" i siła kobiet

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 15:20
- W drugiej dekadzie XXI wieku w polskim teatrze mistrzowski status osiągnął bez wątpienia Krystian Lupa. Ale premiera "Capri - wyspy uciekinierów" to nie jedyna ważna premiera w 2019 roku - mówi krytyk Dominik Gac i podsumowuje ostatnie 12 miesięcy na teatralnej scenie. 
Audio
  • Krytyk teatralny Dominik Gac podsumowuje rok 2019 w teatrze (W to mi graj/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergey Nivens

Teatr współczesny fermentuje?


Czytaj także
łukasz borkowski 1200.jpg
Łukasz Borkowski. Odwaga do poszukiwania własnego miejsca w teatrze

W mijającym roku gość Czwórki brał także udział w pracach komisji konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. - W ciągu pół roku obejrzałem około 100 spektakli z różnych ośrodków teatralnych w Polsce - wspomina. - Teatr konsumowany tak intensywnie, fermentuje i wtedy dopiero pokazują się ciekawe rzeczy - dodaje.

W konkursie wygrał spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach". - To ciekawy przykład teatru środka. Historia oparta jest na biografii Zdzisława Najmrodzkiego, posługuje się kliszami znanymi nam z filmów sensacyjnych oraz z romansów - wyjaśnia krytyk. - Reżyser Michał Siegoczyński zapewnił widzom rozrywkę wysokich lotów, a przy okazji skutecznie opowiedział o mieście w taki sposób, że ludzie spoza Gliwic spojrzą na nie dużo uważniej - ocenia.

Gardzienice - prace w toku

Dominik Gac przyznaje też, że chętnie wraca do Teatru Gardzienice, a spektakle tej grupy może oglądać kilka razy. - Gardzienice intensywnie eksploatują formę przedstawienia, przez co spektakle ciągle się zmieniają - opowiada.    

Czy krytyk teatralny chodzi do teatru dla przyjemności? Który polski teatr "uprawia bojowe praktyki"? Na których scenach dominuje "siła kobiet"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Dominik Gac (krytyk teatralny)

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

"Hiroshima/Love" na otwarcie sezonu w Biennale Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:56
Spektakl "Hiroshima/Love", stworzony przez Julię Holewińską pokazywany jest w Biennale Warszawa. Porusza wątki ekologii, katastrofy, destrukcji, ale opowiada także o miłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hotel Boga". Studenci Akademii Teatralnej interpretują Nicka Cave'a

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 15:00
- Hotel Boga to miejsce, w którym mówiąc metaforycznie, wychodzimy z grobu i stajemy przed ścianą. Żeby się przez nią przebić, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania - opowiada aktor Patryk Wereszczyński. 
rozwiń zwiń