Poradnik maturzysty. Relaks podstawą nauki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:00
8 czerwca maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Tegoroczna matura - ze względu na pandemię - będzie wyzwaniem większym niż zwykle. - Nie mówiłabym uczniom, że niecały miesiąc to mało. Że teraz naprawdę muszą się spieszyć. Bo to jest dużo czasu, żeby coś zrobić i dużo czasu, żeby się wypalić - mówi Anna Tulczyńska.
Audio
  • Matura 2020 - przygotowania krok po kroku (Sobotologia/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shopping King Louie/Shutterstock.com

Tegorocznym maturzystom "uciekła" meta. Mieli siły rozłożone do maja, potem musieli przesunąć je na czerwiec Anna Tulczyńska

Stres. Twój najlepszy kumpel

Psycholog i psychoterapeuta współpracująca na co dzień z młodzieżą, która nie radzi sobie ze stresem w szkole, podkreśla, że tegoroczni maturzyści już raz stali w blokach startowych: zwarci i gotowi do majowego terminu. - Potem opadły im skrzydła, znaleźli się w pewnej tymczasowości, a teraz znów muszą się pozbierać. I to jest do zrobienia w ciągu miesiąca - przekonuje. 

Na ostatniej prostej do celu trudno jest uniknąć nerwów i poczucia zniechęcenia. Mimo to rozmówczyni Patryka Kuniszewicza uważa, że maturzystów nie należy mobilizować do "walki" ze stresem. - Ta "walka" stawia stres w roli naszego nieprzyjaciela, tymczasem on działa na nas mobilizująco - tłumaczy. - Cała sztuka polega na tym, by utrzymać go na odpowiednim poziomie i nie dopuścić, żeby nas paraliżował.

Nie ma sensu walczyć z emocjami, lepiej się w nie wsłuchiwać Anna Tulczyńska

Co powie tata?

Za stresem, który towarzyszy maturzystom, często nie stoi strach związany z egzaminami, tylko z brakiem akceptacji. - Ta kwestia często jest poruszana w trakcie moich spotkań z młodzieżą. Oni są dobrze przygotowani na ewentualne niepowodzenie, ale boją się reakcji rodziców i rówieśników. I dobrze jest to sobie przegadać z najbliższymi - radzi Tulczyńska.   

Dobrze jest też pamiętać o relaksie. - Żeby się skutecznie uczyć, trzeba umieć skutecznie odpoczywać. Emocje, mózg i organizm to są nasze narzędzia do pracy. Musimy się o nie troszczyć, bo inaczej przestaną działać - ostrzega gość Czwórki. 

Ostatnie tygodnie przed maturą to dobry moment, by w ramach powtórek posegregować zdobytą wiedzę. Jak i gdzie to zrobić? O tym w audycji opowiada ekspertka dydaktyczna i redaktor podręczników do chemii Edyta Ładna. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 10.25

kul/ac

Czytaj także

Czy można czytać w myślach innych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 17:00
Zdolność "czytania" w umysłach innych ludzi jest tym, co stanowi o wyjątkowości człowieka w królestwwie zwierząt. Teoria umysłu, o to o niej mowa, pozwala na rozumienie innych istot poprzez uświadomienie sobie, że mogą mieć inną wiedzę o otaczającym nas świecie i inny punktu widzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkusz maturalny pod lupą. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 18:00
Według wstępnych ustaleń egzamin pisemny na poziomie podstawowym z tego przedmiotu odbędzie się 9 czerwca. Mamy zatem jeszcze kilka tygodni na ostatnie powtórki. A jak przygotować się do samego egzaminu?
rozwiń zwiń