Arkusz maturalny pod lupą. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 18:00
Według wstępnych ustaleń egzamin pisemny na poziomie podstawowym z tego przedmiotu odbędzie się 9 czerwca. Mamy zatem jeszcze kilka tygodni na ostatnie powtórki. A jak przygotować się do samego egzaminu?
Audio
  • O czym warto pamiętać na egzminie maturalnym? (Stcja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustryjne
zdjęcie ilustryjneFoto: PAP/Lech Muszyński

Jak wygląda i jak skonstruowany jest typowy arkusz maturalny? Egzmin, który odbędzie się w zerwcu potrwa 170 minut. Uczniowie mogą spodziewać się od 20 do 25 zadań zamkniętych i od 8 do 15 zadań otwartych. - Ogółem do zdobycia jest 30 punktów, żeby zdać musimy zdobyć min. 30 procent, o przekłada się na 15 punktów, czyli... np. tylko pytania zamknięte - mówiła Kamila Łyczek, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, redaktor naczelna pisma naukowego "Delta", nauczycielka matematyki. 

Ambicje mamy jednak znacznie większe, na co wskazują statystyki. Każdego roku maturę z matematyki zdaje większa liczba osób. Kluczem do sukesu na egzaminie, to przede wszystkim bardzo dobrze opanowany materiał, ale mamy też dla was kilka wskazówek. Każde z pytań zamkniętych zawiera cztery odpowiedzi, z czego tylko jedna jest prawidłowa. Warto o tym pamiętać. - Jeśli nie jesteśmy pewni odpowiedzi starajmy się zaznaczyć tę najbardziej prawdopodobną. Nie zostawiajmy pustych pól w arkuszu - dodawała ekspert. Radziła też, by nie poświęcać większości czasu na zadanie, które, na rozwiązanie którego nie mamy pomysłu. Uporajmy się z pozostałymi zagadnieniami, tymi, co do których jesteśmy pewni. 

Wykorzoystjcie dodatkowy miesiąc na uporządkowanie najważniejszych zagadnień. Szukajcie porad i rozwiązań w sieci. W nagraniu polecenia adresów stron, na które warto zajrzeć.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Gość: Kamila Łyczek, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, redaktor naczelna pisma naukowego "Delta", nauczycielka matematyki

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 12.35

ac

Czytaj także

Matura 2020. Matematyka - statystyka się przyda

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 12:00
Czekając na nowy termin matur, nie ustajemy w powtórkach. Tym razem nasz reporter, Maciej Wójcik wraz z matematyczką, Kamilą Łyczek zabierają nas w świat statystyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z matematyki. Jak opanować logarytmy?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 23:22
Znacznie mniej doceniane rodzeństwo potęgowania i pierwiastkowania. W radiowych korepetycjach z matematyki udowodnimy, że wbrew pozorom są one naprawdę przydatne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zęby mądrości. Skąd wzięła się zła sława ósemek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:00
Wbrew nazwie - zamiast z życiowym doświadczeniem - kojarzą się gównie z bólem. - Są ludzie, którzy nie mają z nimi najmniejszego problemu, ale niektórym zęby mądrości mogą dać "prawdziwy wycisk" - mówi lekarz dentysta Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powtórka z chemii. Aminokwasy, fenole i nitrozwiązki, czyli chemia organiczna

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 21:45
Chemia organiczna to ostatni dział w podręcznikach dla uczniów przystępujących do matury rozszerzonej z chemii. Poświęca się mu najmniej czasu. 
rozwiń zwiń