Polski dla Ukraińców. Naucz się ASAP

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 11:15
Do naszego kraju z dnia na dzień przybywa coraz więcej osób uciekających z Ukrainy. Stres, strach przed nieznanym, ale i bariera językowa sprawiają, że czują się zagubione. Antonina Szulczyk, wraz z zespołem, postanowiła pomóc im w nauce polskiego. Wspólnie tworzą Polski Projekt ASAP.   
Wielu z przybyłych Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją, liczy na nowy start w naszym kraju. Do tego niezbędna jest znajomość języka polskiego
Wielu z przybyłych Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją, liczy na nowy start w naszym kraju. Do tego niezbędna jest znajomość języka polskiegoFoto: shutterstock.com

Ucieczka w nieznane, pozostawienie bliskich w kraju to bardzo stresująca sytuacja, z która dziś mierzy się wielu Ukraińców. Barierą jest też brak znajomości języka kraju, do którego się przybywa. Antonina Szulczyk postanowiła pomóc Ukraińcom, którzy znaleźli się w naszym kraju. Stworzyła Polski Projekt ASAP, który pomaga im uczyć się polskiego. 

- Ten projekt nie ma cech typowego kursu, np. poziomowania na kurs podstawowy czy zaawansowany. To projekt dla osób, które języka w ogóle nie znają. Muszę też wspomnieć, że po ukończeniu naszych 30 lekcji nie będą one mogły pójść np. na egzamin. To wiedza do wykorzystania tu i teraz - mówi rozmówczyni Czwórki. - Przygotowałyśmy tematy na 30 lekcji, które mają pomóc ludziom przetrwać ten bardzo stresujący czas - dodaje. 

Antonina Szulczyk podkreśla, że nauka w stresie jest dość trudna, ale i bardzo potrzebna, właściwie niezbędna. - Nie chodzi tylko o możliwość dogadania się, ale i komfort psychiczny. Nasze języki, ukraiński i polski, są na tyle podobne, że dogadamy się bez problemu - wyjaśnia lektorka. - Tu chodzi też o psychiczną pewność. Dziś Ukraińcy nie wiedzą, czy ich naprawdę rozumiemy. My chcemy im dać narzędzie na teraz, bez rozciągniętego w czasie kursu językowego, bez gramatyki i siedzenia nad zadaniami - dodaje. 

To, co potrzebne

W Polskim Projekcie ASAP zdanie "potrzebuję napić się wody" pojawia się już na jednej z pierwszych lekcji, podczas klasycznego kursu na tego typu zwroty trzeba zaczekać do lekcji 25. - My zaczynamy od tego, co jest potrzebne - mówi pomysłodawczyni projektu. - Pierwsza lekcja to alfabet i podstawowe zwroty. To jest ten punkt, którego nie mogłyśmy ominąć - dodaje. 


Posłuchaj
04:47 czwórka sobotologia 12.03.2022.mp3 Projekt ASAP - jak pomóc Ukraińcom porozumiewać się w języku polskim (Sobotologia/Czwórka)

 

Zespół ASAP

Pierwsze lekcja zamieszczona przez Antoninę Szulczyk w sieci wywołała lawinę telefonów. Zaczęły dzwonić jej dawne uczennice, które dziś uczą polskiego, koleżanki Polki - lektorki. Wszyscy chcieli pomóc, i tak został stworzony zespół ASAP. - W filmach będą występowały dwie lektorki, ja i Oksana. Wszystko przygotowujemy wspólnie - mówi rozmówczyni Oliwii Krettek. - Część zespołu tworzy materiał tekstowy, część notatkę z lekcji, inni zajmują się nagrywaniem i montażem, ktoś jest odpowiedzialny za tłumaczenie. Każdy ma swoje zadanie - podkreśla.

Польська мова для біженців з України. Урок 1. (безкоштовний проєкт ASAP)/Projekt ASAP 


***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 12.03.2022

Godzina emisji: 09.46

pj