Poradnik maturzysty. Jak czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 12:40
20 listopada 1900 odbył się ślub poety Lucjana Rydla z wieśniaczką Jadwigą Mikołajczykówną spod krakowskich Bronowic. Wydarzenie to przeszło do historii polskiej literatury za sprawą dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: AnastasiaNess/Shutterstock.com

Motyw wesela funkcjonuje w literaturze jako topos, który służy do pokazywania przemian społecznych prof. Barbara Giza

- Wykorzystanie motywu wesela pozwoliło Wyspiańskiemu pokazać spotkanie środowisk, które raczej nie miały ze sobą styczności ze względu na różnice społeczne - wyjaśnia prof. Barbara Giza z Uniwersytetu SWPS.

Dla obu stron - inteligencji i przedstawicieli chłopsta - to konfrontacja różnych światopoglądów i postaw - wobec życia, wobec rzeczywistości. W jej wyniku okazuje się, że połączenie obu środowisk w walce o niepodległą Polskę jest w zasadzie niemożliwe. Metaforą tej sytuacji staje się "złoty róg". - mówi nasz ekspert. - Najbardziej dotkliwie nie potrafią rozmawiać ze sobą pan młody i jego żona. Młody poeta owładnięty modną wówczas ludomanią w małżonce widzi rodzaj spełnienia marzeń o "prawdziwym życiu" - dodaje.

Czytaj także: Rydel się żeni. Najsłynniejsze polskie wesele! >>>


Posłuchaj
Wyspiański1200.jpg
Zaczytajmy się w Wyspiańskim! Młodzi interpretują "Wesele"

"Wesele" to pierwszy polski dramat symboliczny. Premiera sztuki odbyła się w marcu 1901 w Teatrze Miejskim w Krakowie . Publiczność bez problemu w tekście Wyspiańskiego wychwyciła znane z historii Polski wydarzenia, m.in. rzeź galicyjską z 1846 roku oraz wskazane przez poetę przyczyny naszych klęsk w walce o odzyskanie niepodległości. Sztuka szybko zyskała rozgłos. Po pierwsze, ze względu na wartość artystyczną i przesłanie dzieła. Po drugie, z powodu skandalu towarzyskiego związanego z pojawieniem się w sztuce postaci, których czytelnymi pierwowzorami byli przedstawiciele krakowskiego świata kulturalnego.

Dla tegorocznych maturzystów Czwórka przygotowała specjaną "ściągę". Znajduje się na niej m.in. cykl "6 tytułów na maturę" oraz historia Polski w pigułce - ZOBACZ SZCZEGÓŁY >>>

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 28.03.2020

Godzina emisji: 10.05

kul

Czytaj także

Jak napisać romans? "Trzeba zacząć od bohatera"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 16:40
- Wokół niego buduje się fabułę książki - tłumaczy pisarka Sylwia Zientek. I dodaje, że najlepszy bohater to ten, który budzi sympatię albo współczucie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Literacka online. Polscy pisarze namawiają, by zostać w domu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 23:07
Bogata oferta instytucji kulturalnych zachęca do zostania w domu. Z pomocą przychodzi Unia Literacka, inicjatywa polskich pisarzy organizujących codzienne spotkania literackie online.
rozwiń zwiń