"ArchiMapy". Field recording w Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:40
Popularny dziś field recording to nie wynalazek naszych czasów. W Archiwum Polskiego Radia istnieją dowody na to, że nagrywanie natury w terenie rozpoczęło się... na Podlasiu, w Puszczy Białowieskiej.
Audio
  • Jak wyglądał field recording w Puszczy Białowieskiej w latach 70.? (Pasjonauci/Czwórka)
Termin field recording pochodzi z języka angielskiego i oznacza nagrywanie w terenie szeroko pojętej natury - odgłosów zwierząt, roślin, zjawisk przyrodniczych, wyjątkowych miejsc.
Termin "field recording" pochodzi z języka angielskiego i oznacza nagrywanie w terenie szeroko pojętej natury - odgłosów zwierząt, roślin, zjawisk przyrodniczych, wyjątkowych miejsc.Foto: MX441 Photography/Shutterstock.com

Czytaj także
kobieta milosc wakacje morze 1200.jpg
"ArchiMapy". Co działo się w 1985 roku na plaży w Chałupach?

W latach 70. Puszcza Białowieska stała się miejscem osobliwego safari, na które przyjeżdżali turyści z całego świata. Zamiast strzelbami, trofea zdobywali aparatami fotograficznymi i rejestratorami dźwięku. - Grupa Anglików zażyczyła sobie łosia w okresie rui. Jesienią, po południu i pod słońce - opowiadał jeden z bohaterów reportażu odnalezionego w Archiwum Polskiego Radia. Po co zagranicznym turystom były głosy polskich zwierząt? O tym w materiale Mateusza Gołębiewskiego.   

***

W archiwach Polskiego Radia ukryte są niesamowite historie. Dzięki nagraniom stworzyliśmy dźwiękową mapę popularnych kurortów.  Sprawdzimy, czy nadal funkcjonują. Przeniesiemy się w czasie i zajrzymy do dawnych ośrodków wypoczynkowych i na najpiękniejsze dzikie plaże. Pośpiewamy przy ognisku, odwiedzimy Juratę i Hel, wyruszymy na spacer po bieszczadzkich szlakach. Opowiemy o koloniach, pracy kaowca, starych kinach i miejskich rozrywkach. W każdą sobotę, w audycji "Pasjonauci" po godz. 11.45.

mat. prasowe/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak