W kostiumie szturmowca pomagają potrzebującym . Czym zajmuje się Rebel Legion?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:51
Fani Gwiezdnych Wojen mają różne pasje. Znają się na tłumaczeniu literatury związanej z sagą, szyją kostiumy łudząco podobne do tych, które zagrały w filmach i udzielają się charytatywnie. O tym kim są osoby tworzące fandom Star Wars rozmawialiśmy z Anną Hikiert-Berezą.
Audio
  • Anna Hikiert-Bereza o tym, jak połączyć miłość do uniwersum Gwiezdnych Wojen z pomaganiem (Pasjonauci/Czwórka)
Cosplayerzy na paradzie fanów Gwiezdnych Wojen w Toruniu
Cosplayerzy na paradzie fanów "Gwiezdnych Wojen" w ToruniuFoto: shutterstock.com/szmul

Fandom to określenie społeczności fanów, zwykle używane w odniesieniu do fanów fantastyki, ale nie tylko - używane jest także m.in. przez fanów mangi i anime, RPG, creepypasty oraz często przez fanów youtuberów, piosenkarzy i aktorów, a także kreskówek (np. bronies). Aktywnie uczestniczą w klubach fanowskich, konwentach fantastyki lub w internetowych zdarzeniach, dyskusjach. A kim są na co dzień? 

Anna Hikiert-Bereza od ponad dekady należy do Legion 501 i Rebel Legion - międzynarodowe organizacje zrzeszające fanów Gwiezdnych Wojen. - Polskim oddziałem stojącym po jasnej stronie mocy jest Eagle Base, tym, który stoi po ciemnej jest znany jest jako Polish Garizon - wyjaśniała. Bohaterka "Pasjonautów" podkreślała, że od lat jest fanką klasycznej trylogii, zwłaszcza piątej części pt. "Imperium kontratakuje". Co myśli o kolejnych prequelach, sequelach i spin-offach?

Fala popularności Gwiezdnych Wojen sprawiła, że kolejne produkcje produkowane były mniej więcej co dwa lata. Ostatnią, dziewiątą część "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" możemy oglądać na ekranach kin od 19 grudnia, powstają także seriale. Z jednej strony cieszymy się, że powstają nowe treści w tym uniwersum, z drugiej mam wrażenie, że z widzowie odczuwają przesyt - mówiła.

Seria radzi sobie jednak na tyle dobrze, że Francja uznała walkę na miecze świetlne oficjalną dyscypliną sportową. Czym zajmują się członkowie fandomu poza uczestniczeniem w wydarzeniach tematycznych i udziałem w konwentach? Na przykład działalnością wolontariacką. 

W jaki sposób działają? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Anna Hikiert-Bereza (tłumaczka książek i komiksów, autorka przekładów dla wydawnictw Amber, Egmont Polska, Ameet, Uroboros i Galakta)

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 11.09

ac