Dmytro Velychko: Perkusja bije jak serce

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 13:20
Dmytro Velychko pochodzi z Ukrainy, mieszka w Polsce i jest muzykiem. Jego pasją są bębny, na których sam gra i uczy na nich grać innych. W ostatnich dniach jednak najczęściej wraca do muzyki ze swoich stron i całym sercem jest z bliskimi na Ukrainie. 
Bohaterem tej odsłony Pasjonautów jest perkusista Dmytro Velychko.
Bohaterem tej odsłony "Pasjonautów" jest perkusista Dmytro Velychko.Foto: shutterstock.com/carlos castilla

- W grze na perkusji liczy się nie tylko talent, ale też technika. Bo robiąc to nieumiejętnie, możemy nabawić się kontuzji. Dlatego oprócz ćwiczeń z instrumentem codziennie wykonuję też sportową rozgrzewkę - opowiada gość Czwórki. - Perkusista musi mieć świadomość swojego ciała. Musi wiedzieć, jaką czynność - krok po kroku - powinien wykonać.   

Dmytro Velychko nadal też pobiera lekcję gry na perkusji u nauczyciela z Kijowa, do którego zgłaszają się muzycy z Europy i Azji. Nauka odbywa się w trybie online i zaczyna się już o 7.00 rano. - Prowadzący zajęcia włącza metronom i zaczyna grać, a ja powtarzam to, co on robi - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. Potem następuje zamiana ról i Dmytro z ucznia staje się nauczycielem dla swoich kursantów. - Do każdego z nich podchodzę indywidualnie, nauka muzyki to nie jest to samo, co uczenie się wzorów reakcji chemicznej - śmieje się. -  Wszystko zależy od stanu emocjonalnego, od kondycji i od oczekiwań.

Pierwszym i najprostszym rytmem, którego uczą się przyszli adepci sztuki perkusyjnej, jest disco. Brzmienie pojawiło się w połowie lat 70. w USA i wywodzi się z funku, salsy i soulu  - To bardzo powszechny rytm, który obecny jest w muzyce wielu artystek i artystów. Disco cały czas ewoluuje i łączy się z różnymi stylami takimi, jak pop, rock, reggae czy shuffle - wyjaśnia muzyk.

Posłuchaj
16:43 CZWÓRKA Pasjonauci - perkusja 26.02.2022.mp3 Dmytro Velychko o życiu perkusisty i roli, jaką w jego życiu gra muzyka (Pasjonauci/Czwórka) 

Posłuchaj także:

Dmytro Velychko tłumaczy też, kim dla niego jest mistrz sztuki perkusyjnej. - Żeby naprawdę być artystą, trzeba mieć emocje i trzeba umieć je przekazać za pomocą instrumentu. To umiejętność, którą nabywa się w trakcie koncertów, ale także w trakcie uczenia innych. Bo uczyć kogoś to jak dwa razy ćwiczyć samemu.  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Oliwia Krettek

GośćDmytro Velychko (perkusista)

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 11.15

kul


Czytaj także

Mela Koteluk: "Drzewa" Baczyńskiego ożyły w Bieszczadach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 14:00
W 2020 roku Mela Koteluk wraz z grupą Kwadrofonik nagrała płytę "Astronomia poety" z wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Drugim singlem promującym to wydawnictwo był utwór "Drzewa", do którego teledysk wyprodukował Andrzej Stepouois.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastrój swój nastrój kamertonem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:40
Muzykoterapia dogłębna komórkowa jest jedną z metod leczenia naturalnego. Ma ona wywoływać u pacjenta zmiany na poziomie fizycznym, umysłowym i duchowym. A służy do tego kamerton.
rozwiń zwiń