Nastrój swój nastrój kamertonem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:40
Muzykoterapia dogłębna komórkowa jest jedną z metod leczenia naturalnego. Ma ona wywoływać u pacjenta zmiany na poziomie fizycznym, umysłowym i duchowym. A służy do tego kamerton.
Kamertony
KamertonyFoto: Shutterstock/MaryG123

gitara gitary Zheltyshev Shutterstock.com 1200.jpg
Gitarę i helikopter można zrobić z tego samego materiału

Do tego typu muzykoterapii używa się dźwięku, który powstaje w wyniku wytworzenia wibracji kamertonem, czyli stalowym prętem, który zwykle służy do strojenia instrumentów muzycznych.

Posłuchaj
04:42 czwórka stacja nauka 23.11.2021.mp3 Na czym polega terapia kamertonami? (Stacja Nauka/Czwórka)

- Kamertony to są stroiki muzyczne, ale to są też terapeutyczne stroiki muzyczne - mówi naturoterapeuta Mariusz Jarymowicz. - Kamertony służą do strojenia instrumentu, jakim jest ludzkie ciało. Takie kamertony działają identycznie, jak te muzyczne. Jeśli w nas są jakieś niewłaściwe częstotliwości, organy drgają inaczej niż w stanie zdrowym, to kamerton prowokuje organizm do wyrównania tej częstotliwości - dodaje.

Kamertony są przystosowane do poszczególnych narządów. Aby przystąpić do terapii, należy spełnić określone warunki. Terapeuta musi się zorientować, w jakim stanie jest dana osoba, jakie są zależności, jeśli chodzi o dolegliwości pomiędzy narządami. Dobiera się kamertony pod określone narządy.

Są sesje, na których pracuje się nad psychiką, emocjonalnością, ponieważ emocje i ciało są w ścisłej relacji.

Czytaj także:

- Osoba przystępująca do terapii nie może być w lęku, musi być nastrojona, musi mieć dostarczone odpowiednie mikroelementy i substancje odżywcze do organizmu - mówi rozmówca Marty Szymańskiej. - Jeśli te elementy są spełnione, to jest duże prawdopodobieństwo, że osoba wyzdrowieje - dodaje.

Dźwięk jest czymś, co przenika wszystko, dlatego zdaniem Czwórkowego rozmówcy kamertony pomagają troszczyć się o nasze zdrowie. - Najszybciej kamertony radzą sobie z emocjami, psychiką i nastrojem ogólnym - mówi Mariusz Jarymowicz. - Druga warstwa to warstwa fizyczna - możemy działać bezpośrednio na narządy, stroić organizm na kilku poziomach - dodaje.

Rozmówca Czwórki zdradza, że już jedna sesja takiej muzykoterapii może przynieść efekty, choć czasem potrzeba ich więcej.  Podkreśla, że terapia kamertonami pomaga szczególnie w dekompresji lęku, który dotyka wielu osób w związku z szalejącą pandemią.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Marta Szymańska

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 12.47

pj/kd

Czytaj także

Przewijanie wspomnień. Historia kasety magnetofonowej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 19:40
Na Niemieckiej Wystawie Radiowej w 1963 roku była nowinką technologiczną, kiedy pojawił się walkman, stała się nieodłącznym elementem ekwipunku nastolatka. Jaką rolę - po 58 latach - odgrywa kaseta magnetofonowa?
rozwiń zwiń