"Czy wie(r)sz, że...". Baczyński w "Astronomii poety"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:30
Krzysztof Kamil Baczyński kochał przyrodę, cieszył się życiem. Takiego poetę poznajemy dzięki muzycznym interpretacjom jego wierszy w wykonaniu Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik. 
Mela Koteluk podczas koncertu Lato z Radiem Festiwal 2019 w Krakowie
Mela Koteluk podczas koncertu "Lato z Radiem Festiwal 2019" w KrakowieFoto: Darek Kawka

bovska 1200.jpg
Bovska o twórczości C. K. Norwida: to nie tylko poezja

Album "Astronomia poety" pokazuje zupełnie inne oblicze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego niż to, które mieliśmy okazję zobaczyć siedząc w szkolnych ławach. Płyta powstała w czasie pandemii, zdalnie. - Ten czas wywołał w nas wszystkich negatywne uczucia, co przełożyło się na nastrój obecny naszej twórczości, ale w sposób przewrotny. Zamiast ubrać się na czarno i "załamać", mieliśmy naturalny odruch, by żyć i cieszyć się każdą chwilą - mówią twórcy "Astronomii" Bartłomiej Wąsik i Mela Koteluk.

Posłuchaj
09:28 czwórka koteluk baczyński 2021_05_31.mp3 O albumie "Astronomia poety" opowiadają Mela Koteluk i Bartłomiej Wąsik (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ TAKŻE Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny

Jak przekonywała wokalistka, podobnie było z Baczyńskim, który - choć żył w bardzo trudnych czasach - "wydrapywał z tego świata dla siebie kolory". - Czerpał wszystkie soki z życia - mówili muzycy. - Inspiracji szukaliśmy też w tym co działo się wokół nas, na Ziemi i niebie, patrząc w gwiazdy. Szukaliśmy oddechu, wytchnienia - wspominał Bartłomiej Wąsik. - W ciągu dnia oglądać można było Wenus, nocą były pełnie Księżyca. Odkrywaliśmy "kosmosy" w wierszach, ale i rysunkach Baczyńskiego.

Czytaj także:

Ich płyta "Astronomia poety" to opowieść o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. - Jego próby wyrażenia siebie - zarówno w słowach, jak i rysunkach - były fascynujące i niezwykle obszerne. Poeta żył krótko, a stworzył kilkaset wierszy - podkreślała Mela Koteluk. - Trudno nam było wybrać, zrobić selekcję jego dzieł, ale to z czasem wyszło naturalnie - wspominał Bartłomiej Wąsik. - Gdy wybraliśmy pierwsze dwa wiersze, trzeci "przyszedł" do nas już sam. Chcieliśmy uniknąć wejścia w mrok, wiersze wojenne. Zależało nam na Baczyńskim, który jako młody chłopak poznaje świat, który zostanie mu niebawem zabrany.

POSŁUCHAJ 

Szóstym utworem na płycie jest wiersz "Drzewa" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który pokazuje miłość poety do przyrody. - W szkole czyta się jego wiersze najczęściej "na kolanach", kojarzą się one z powagą, apelami. Mamy nadzieję, że nasz album i interpretacje na nim zawarte pokazują oddech, "powietrze", zbija się ponad tą szkolną, ciężką atmosferę - podkreślali rozmówcy Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 6.35

kd

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń