Cosplay - być jak ulubiony bohater

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 17:15
Wraz ze wzrostem popularności konwentów i targów fantasy rośnie grupa osób, które przebierają się za swoich ulubionych bohaterów z gier, seriali czy filmów. Cosplayowe stylizacje są coraz bardziej wyrafinowane, a ich twórcy wykazują się prawdziwym kunsztem.
Szysza Cosplay, czyli Karolina Jarmoszuk
Szysza Cosplay, czyli Karolina JarmoszukFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Cosplay to także hobby Karoliny Jarmoszuk znanej jako Szysza Cosplay. Catwoman, Joker, Ahsoka Tano, Spidergirl - to jej wcielenia. - Kiedy wchodzę w jakąś postać staram się ją poznać i zgłębić jej historię. Czytam komiksy, oglądam filmy i seriale - mówi Szysza w Czwórce. - Pierwszym moim cosplayem był Zimowy Żołnierz z Marvela. Oglądałam zagraniczne comic-cony (wydarzenia, których głównym tematem jest komiks i kultura komiksowa) i widziałam, jak ludzie się tam przebierają. Gdy okazało się, że  w Polsce będzie także taka impreza, stwierdziłam, że zrobię cosplay i wybrałam swoją ulubioną postać.


Starannie przygotowane stroje

Przygotowanie strojów to żmudna i czasem długa praca. Jak mówi gość audycji, wszystko wymaga sposobu. - Znam więcej technik, stare metody dopracowałam. Jestem po szkole charakteryzacji, więc to, czego się nauczyłam przekuwam w kreowanie wizerunku swojej postaci - tłumaczy rozmówczyni Adama Smolarka. - Z czasem zdobywa się więcej doświadczenia i korzysta z szerokiego wachlarza technik.

Część strojów powstaje od zera, część to stroje kupione w całości, a czasem przerobione, to zależy od sytuacji, od postaci, a także nastroju Szyszy. Na eventach wciela się  w daną postacią, porusza się i mówi jak ona, imprez w Polsce i na świecie jest wiele.

- Moje ulubione imprezy to Pyrkon, Dni Fantastyki we Wrocławiu oraz Festiwal komiksu i gier w Łodzi - mówi cosplayerka. - Biorę też udział w zagranicznych wydarzeniach, gdzie spotyka się wielu ciekawych ludzi, a także aktorów, którzy grali słynnych bohaterów.

Źr. Instagram/Szysza_cosplay 

Cosplayowy apel

Na konwencie czasem dochodzi do krępujących sytuacji, gdy fani postaci potrafią robić zdjęcia z ukrycia lub przytulić bez uprzedzenia. - Nie jesteśmy maskotkami, tylko ludźmi. Takie spontaniczne obejmowanie może być niebezpieczne, bo może zniszczyć elementy stroju. Mogę też kogoś pobrudzić charakteryzacją - tłumaczy gość audycji. - Apeluję więc - jak widzicie cospleyera, podejdźcie na spokojnie, zapytajcie czy można zrobić zdjęcie i czy można objąć go do zdjęcia.

Szysza udziela się także charytatywnie. Współpracuje z różnego rodzaju fundacjami działającymi na rzecz dzieci. - Odwiedzamy chore dzieci w szpitalach - opowiada. - Uśmiech dziecka, które walczy z chorobą jest cudowny i napędza człowieka. Motywuje, żeby dalej to robić. Wspieramy także Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i kwestujemy. W tym roku będziemy w Koneserze.


Posłuchaj
20:42 CZwórka/Pasjonauci - cosplay 07.01.2023.mp3 Szysza Cosplay, czyli Karolina Jarmoszuk o swojej pasji (Pasjonauci/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

GośćKarolina Jarmoszuk (czyli Szysza Cosplay, cosplayerka, fanka sci-fi i kina superbohaterskiego)

Data emisji: 07.01.2023

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Fotografia cosplayowa - w świat ulubionych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:50
Fotografia cosplayowa pojawiła się wraz ze wzrostem popularności konwentów i targów fantasy. Na tego rodzaju imprezach ich uczestnicy przebierają się za swoich ulubionych bohaterów z gier, seriali czy filmów. 
rozwiń zwiń