Fotografia cosplayowa - w świat ulubionych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:50
Fotografia cosplayowa pojawiła się wraz ze wzrostem popularności konwentów i targów fantasy. Na tego rodzaju imprezach ich uczestnicy przebierają się za swoich ulubionych bohaterów z gier, seriali czy filmów. 
Wróżki w obiektywie Klaudii Dębiec
Wróżki w obiektywie Klaudii DębiecFoto: Klaudia Dębiec

Wiedźmin Targi Fantastyki 1200.JPG
Warszawskie Targi Fantastyki. Wyjątkowi goście i dobry klimat

Cosplay - słowo to pochodzi od połączenia słowa kostium i play, żeby wyróżnić się z tłumu, cosplayerzy często wymyślają sobie pseudonimy, które zazwyczaj są związane z postaciami, w które się wcielają. Zdarza się też, że ksywki są przez nich używane na co dzień, tak jest w przypadku Klaudii Dębiec, czyli Negai, która nie jest stricte cosplayerką, ale współpracuje z takimi osobami jako ich fotograf.


Posłuchaj
09:34 Czwórka/Czat Czwórki - fotografia cosplayowa 16.06.2021.mp3 W audycji mówimy o fotografii cosplayowej (Czat Czwórki/Czwórka

 


- Wszystko zaczęło się od konwentów i mojej pasji fotografii. Zarówno w fotografii portretowej jak i cosplayowej ważny jest człowiek i to, jak chcemy go pokazać. W fotografii cosplayowej liczy się wszystko: mimika, poza, kolory, sceneria - wszystko musi współgrać. Musi być zgodne z daną serią i postacią - opowiada Klaudia Dębiec. - Trzeba zwracać uwagę na odpowiednie światło i na wszelkie szczegóły. Muszę mieć oko na wszystko.

- Fotografuję wszelkie postaci od anime, przez gry, postaci z filmów, czyjąś wizję postaci z książki czy mitologii nordyckiej - mówi Klaudia Dębiec. - Przed swoim obiektywem miałam już Kapelusznika z Alicji w Krainie Czarów, kilka wersji Atomówek, bohaterów z Wiedźmina, pojawiały się też wróżki i wielu innych bohaterów.


Źr.Instagram Klaudia Negai Dębiec

W fotografowaniu "fantastycznej" postaci ważna jest odpowiednia scenografia. - Jeżeli mamy postaci z serii postapokaliptycznej, to musimy znaleźć jakieś ruiny, opuszczone miejsce, coś, co klimatem odda całą tę serię - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - Sesję Alicji w Krainie Czarów zrobiłam w lesie, do którego wyniosłam stół z zastawą i wszystkim, co jest potrzebne do zrobienia herbaty.
Źr. Facebook/TargiFantastyki

Obok fotografii ważną rolę pełni postprodukcja, czyli obróbka zdjęcia. Sprawdza się wtedy, czy kolory pasują do serii, tam, gdzie trzeba, retuszuje i dodaje efekty specjalne, które mają oddać klimat fotografowanej sceny.

Wielu ulubionych bohaterów fantasy można będzie obejrzeć już w najbliższy weekend 19-20 czerwca podczas Targów Fantastyki. Imprezę objęła swoim patronatem Czwórka. ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek 

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 16.14

aw

Czytaj także

Cheugy - lżejsza forma cringe'u według pokolenia Z

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:25
Generacja Z rozpoczęła właśnie w sieci nowy trend polegający na poszukiwaniu elementów popkultury, które można uznać za "cheugy". Oberwało się m.in. uniwersum Harrego Pottera i "Przyjaciołom".
rozwiń zwiń