Muzeum - jak wygląda dziś?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 07:50
Przez dwugodzinną audycję poprowadzi nas hasło "muzeum". Sprawdzimy, jak współczesne placówki przyciągają do siebie zwiedzających.
Dzięki  dostępnym technologiom nowoczesne muzeum angażuje zwiedzających
Dzięki dostępnym technologiom nowoczesne muzeum angażuje zwiedzających Foto: shutterstock/Iakov Filimonov

W najbliższym wydaniu audycji przeniesiemy się do muzeum i sprawdzimy, jak na przestrzeni dekad zmieniała się forma prezentacji eksponatów. Czasy muzealnych kapci minęły bezpowrotnie, a oferta muzeów oraz galerii sztuki jest coraz bardziej zróżnicowana i przyciąga odbiorców w każdym wieku.

Interaktywność już nie wystarcza - muzealnicy stawiają na spotkania i nietypowe aktywności. W sobotnie przedpołudnie odwiedzimy kilka europejskich muzeów, które mogą zaskoczyć swoją ofertą. Zajrzymy także do świeżo otwartego Muzeum Historii Polski, w którym oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe. - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było żywym centrum kultury i edukacji - mówił Robert Kostro, dyrektor placówki. - Z tego powodu w tym budynku znajduje się m.in. audytorium na prawie 580 miejsc. Audytorium ma znakomitą akustykę, jest dostosowane do koncertów o charakterze filharmonicznym. Mamy również salę kinowo-teatralną, sale konferencyjne i edukacyjne. Na terenie muzeum znajduje się także czytelnia i biblioteka.

Do świata czasomierzy zabierze nas Janek Rygiel, zegarmistrz i współzałożyciel Muzeum Polskich Zegarów.

Sprawdzimy, jakie eksponaty znajdują się w jego kolekcji i jak przez dekady zmieniało się wzornictwo tego typu obiektów. Gościem audycji "Pasjonauci" będzie także Aleksander Maksymowicz z Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury, który podpowie, jak zachowywać się w galerii sztuki czy w trakcie wernisażu.

Zobacz także:


***

Na audycję "Pasjonauci" zapraszamy w sobotę (30.09) po godz. 9.00. Program poprowadzi Martyna Matwiejuk.

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka muzeum
Czytaj także

Co sekundę 184 bochenki chleba lądują w koszu. Jak to zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 09:42
Niestety w Polsce każdego roku marnujemy pięć milionów ton żywności. Najczęściej wyrzucamy chleb - co sekundę 184 bochenki trafiają do koszy. Są już jednak sposoby, by nieświeże pieczywo uratować - można z nich tworzyć napoje, a nawet kosmetyki. 
rozwiń zwiń