Nieprzeciętni 2023. Hubert Gross - jaka była jego droga do Nieprzeciętnych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 15:01
Już trwa tegoroczny plebiscyt Czwórki Nieprzeciętni 2023. Każdego roku czekamy na ludzi niezwykłych. W 2022 roku w gronie finalistów znalazł się Hubert Gross, człowiek związany z lotnictwem i kosmonautyką. Dziś przyznaje, że zaskoczyła go liczba przeróżnych talentów i ludzi nieprzeciętnych w finale naszego plebiscytu. 
Hubert Gross
Hubert GrossFoto: mat.promoc.

Hubert Gross jest nie tylko finalistą Nieprzeciętnych 2022. Otrzymał również Studenckiego Nobla, w kategorii fizyka i astronomia, oraz znalazł się na liście Forbesa 25 Under 25. Na co dzień jest studentem Lotnictwa i Kosmonautyki na Politechnice Rzeszowskiej i członkiem zarządu stowarzyszenia Innspace Team. Zajmuje się lotnictwem i kosmonautyką. 

- Aktualnie latam na licencji turystycznej, ale jestem w trakcie zdawania egzaminów na licencję komercyjną - zdradza Hubert Gross. - Często myślę o połączeniu lotnictwa z kosmonautyką. Wydaje się, że pilot nie ma za dużo czasu. Praca pilota polega na tym, że buja się na różnych krajach, a praca w kosmosie to praca stricte inżynierska, działka w której trzeba mieć wyspecjalizowaną wiedze pod tym kątem. Ja planowałem to połączyć, po części pracować jako pilot i gromadzić ludzi wokół projektów kosmicznych - dodaje.

Prace kosmiczne

Do tej pory czwórkowy gość zajmował się prowadzeniem projektów i inżynierią systemową. - Każdy projekt składa się z wielu osób, każda z nich musi coś dołączyć. W sektorze kosmicznym projekty nie powstają samodzielnie, to grupy ludzi wysoce wyspecjalizowanych w swojej działce. Oni musza się dogadać ze sobą - wyjaśnia. 

Posłuchaj
19:33 czwóka pasjonauci 01.04.2023.mp3 Co dziś robi Hubert Gross, finalista Nieprzeciętnych 2022 (Pasjonauci/Czwórka)

Hubert Gross jeszcze w kosmosie nie był, ale za nim już misja analogowa. Wziął udział w badaniu, które trwało 6 tygodni. - Polegało to na zasymulowaniu warunków jakie mogą panować w kosmosie, na stacji czy symulowanej bazie księżycowej czy marsjańskiej. Ja wziąłem udział w takiej misji, której celem było zbadanie, jak dwie kontrolne grupy ludzi będą żyć ze sobą, funkcjonować pod wpływem zmiennej diety i zmiennego rodzaju światła - opowiada gość Adama Smolarka. - Mogę powiedzieć, że dieta mocno wpływa na samopoczucie i relacje międzyludzkie. Nie zdziwiłbym się jak by to był jeden z głównych czynników decydujących o psychicznym samopoczuciu człowieka w kosmosie. Dieta wpływa na nasz humor, na relacje. 

Hubert w Nieprzeciętnych 2022

W 2022 roku Hubert Gross sam zgłosił się do Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni. Zdradził, że zrobił to za namową swojej koleżanki Justyny Pelc, założycielki stowarzyszenia Innspace Team. - To ona mnie namówiła - podkreśla. - Było mi miło znaleźć się w gronie finalistów. Zaskoczyła mnie różnorodność całej grupy finalistów, to, jak dużo rzeczy można robić, w ilu rzeczach można się specjalizować. Mój świat kręcił się wokół lotnictwa, kosmonautyki, a w Nieprzeciętnych byli ludzie, którzy odnoszą sukcesy w każdej dziedzinie - dodaje.

Plebiscyt Nieprzeciętni był kolejnym krokiem dla Huberta do dalszego rozwijania swoich pasji. W Czwórce zdradza, że wspólnie z zespołem zakończył kolejny grant naukowy na Politechnice Rzeszowskiej, tworzą Innspace Rover, czyli analogowego łazika marsjańskiego, pod granty i zawody, a także pracują nad powstaniem startupów, związanych z wykorzystaniem stratosfery do misji balonowych i innych działań.

Za Czwórkowym gościem mnóstwo grantów, projektów i konkursów. W swojej działalności uczy się wiele. W rozmowie z Adamem Smolarkiem przyznaje, że najbardziej rozwija go udział w projektach. Tam działa interdyscyplinarnie, wiedzę z pierwszych konceptów wykorzystuje w kolejnych. Wymienia doświadczenia z grupą młodych naukowców. - Uczymy się całe życie. Umiejętności zdobyte w jednym projekcie wpływają na kolejne - podkreśla. - Tworzy się też sieć kontaktów i przyjaźnie.

___

Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zgłoszenie jest proste i zajmuje tylko kilka chwil.

Nieprzeciętni 2023 to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. To już kolejna odsłona naszej akcji. W ubiegłym roku tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana - pedagoga, nauczyciela oraz inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez zadań domowych", wcześniej laureatami byli m.in. Michał Brańka, zaangażowany w działalność fundacji "Czerwone Noski", pomagającej dzieciakom przetrwać trudne chwile w szpitalach, a także Radosław Rademenez Blonkowski, który jest muzykiem, MC, instruktorem breakingu i rekordzistą Polski w najdłuższym freestyle'u bez przerwy

POBIERZ:

Nieprzeciętni 2023 
***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Hubert Gross

Data emisji: 01.04.2023

Godzina emisji: 11.14

pj/ans

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023

Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Co słychać u finalistów z poprzednich lat? Spotkanie z Ewą Majcherek

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 15:33
- Nieprzeciętność jest w każdym z nas - mówiła Ewa Majcherek, finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2020. Dziś kończy studia i przyznaje, że wciąż chce angażować się kampanie edukacyjne i pomagać młodzieży. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Co słychać u finalistów z poprzednich lat? Julia Święch i Magdalena Westa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 10:44
Ruszył plebiscyt "Nieprzeciętni", a my rozmawialiśmy z finalistami i laureatami poprzednich odsłon i sprawdzamy, jak zmieniło się ich życie w ostatnich latach. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Julią Święch, finalistką z 2019 roku, i Magdaleną Westą - Nieprzeciętną z 2017 roku. 
rozwiń zwiń