Home staging - poznaj proste rozwiązania na umilenie swoich wnętrz

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 13:10
Dom zapewnia bezpieczeństwo, to nasza przestrzeń, za którą odpowiadamy, a im lepiej o nią zadbamy, tym chętniej będziemy do niej powracać. Home staging może nam w tym pomóc. 
Kolor do wnętrza można wprowadzić prostymi trikami
Kolor do wnętrza można wprowadzić prostymi trikamiFoto: Africa Studio/Shutterstock.com
 • Home staging to narzędzie, które może nam pomóc w sprzedaży mieszkania lub domu. 
 • Jak sztuczki home staging wykorzystać na co dzień we własnym wnętrzu.
 • Jak poprawić wygląd salonu, sypialni, łazienki, kuchni czy balkonu. 
 • Serial "Home" - tam można szukać pomysłów na swoje wnętrza. 

W domu spędzamy mnóstwo swojego czasu, odpoczywamy, jemy, przyjmujemy gości, ale i pracujemy. Warto zadbać o naszą przestrzeń, bo ona często wpływa na nasze samopoczucie. Czasem wystarcza drobiazg, by upiększyć wnętrze naszego mieszkania. 

Czym jest home staging?

- Home staging to cały proces, narzędzie marketingowe polegające na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub najmu - wyjaśnia Justyna Zaniewska, dekoratorka wnętrz i home stagerka. - Korzystamy tu z przeróżnych możliwości - to zmiany remontowe i dekoratorskie. Dzięki nim jesteśmy w stanie podnieść atrakcyjność nieruchomości. Już na etapie ogłoszenia nasze wnętrze może bardziej zainteresować potencjalnego klienta. 

Home staging to w Polsce młoda branża. Rozwija się dopiero od kilku lat. Warto jednak wiedzieć, że powstał on już 50 lat temu w Stanach Zjednoczonych. - Do zadań tej branży należy podniesienie wizualnej atrakcyjności danej przestrzeni, a to coś co może zrobić każdy z nas - poleca rozmówczyni Martyny Matwiejuk. 

Home staging w salonie

Sztuczki wykorzystywane przez znawców home stagingu możemy wykorzystać na co dzień we własnych mieszkaniach, wcale nie planując ich sprzedać, a po prostu uczynić je przyjemniejszymi. 


Posłuchaj
11:12 czwórka pasjonauci 01.07.2023 dom home 10.03.mp3 Czym jest home staging i jak jego sztuczki zastosować we własnym domu? (Pasjonauci/Czwórka)

 

- W salonie najłatwiej wprowadzić zmiany używając tekstyliów - przekonuje rozmówczyni Czwórki. - To tkaniny wprowadzają ciepełko i przytulność pomieszczenia. Do tego można dodać plakaty na ścianie za kanapą. Tu polecam wybrać rozmiary większe niż 40x50. Nie skupiałabym się na małych ramkach, bo one nie są proporcjonalne do wielkości ściany. Położenie trzech poduszek, z różnego materiału, w różnych kolorach, postawienie wazonu na stoliku - to wszystko zmienia wnętrze. 

Jedną z propozycji Justyny Zaniewskiej jest wprowadzenie koloru do wnętrz. - Tu wystarczy prosta sztuczka. Wybrany kolor powtarzamy w kilku miejscach: na obrazku, na jednej poduszce, w żywych kwiatach - podpowiada. - Rośliny od razu zmieniają nam przestrzeń i ją uprzytulniają. 

Jeśli na stole czy stoliku chcemy postawić jakieś dekoracje powinniśmy decydować się na jedne większy wazon, niż na trzy malutkie świeczki. 

Łóżko - twój azyl

Centralnym punktem sypialni jest łóżko. Dla niektórych nie ma nic bardziej wymarzonego, niż pięknie zaścielone, wielkie łoże. Do własnego pokoju możemy to wprowadzić za pomocą kilku sztuczek. 
- Kupujemy 5 poduszek w różnych rozmiarach. Tworzymy po dwie pary, układamy je od największych, a kończymy poduszką łączącą, najmniejszą - opisuje dekoratorka. - Do tego używamy narzuty i koca. W sypialni można też zawiesić plakat, albo przykleić tapety, które teraz wracają do mody.

Mistrzami w tapetowaniu ścian są Brytyjczycy. Oni nie boją się odważnych wzorów i kolorów. 

Wizualny bałagan

Z problemem "wiecznego" bałaganu najczęściej borykamy się w kuchni. Naszą uwagę przyciągają zmywaki i ściereczki w ostrych, rażących kolorach. - Tu do zmiany wystarczy zakup ściereczek w innych kolorach - szarych czy beżowych - podpowiada ekspertka. - Czajniki i dzbanek filtrujący wodę fajnie jest postawić na desce albo na drewnianej tacy. Dzięki temu powstaje ramka, która wprowadza porządek.

Justyna Zaniewska podpowiada by robiąc zakupy sprzętu AGD brać pod uwagę jego kolor, bo on w kuchennym wnętrzu będzie bardzo widoczny. 

Kolor łazienki - to spawa ręczników

Głównym punktem, który wprowadza kolor i zamieszanie w naszych łazienkach są ręczniki. Często nie są one dopasowane do wnętrza. 

 • - Kupmy ręczniki w jednym odcieniu, to może być np. paleta beży
 • kosmetyki też wprowadzają chaos - zdecydujmy się na buteleczki z napisami i przelewajmy do nich szampon, odżywkę czy żel pod prysznic.
 • małe kosmetyki, kremy przechowujmy w pudełeczkach i koszykach - radzi specjalistka. 

Co chcesz mieć na balkonie?

Aranżując swój taras czy balkon musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką ma on mieć funkcję. - Jeśli chcemy, by balkon był miejscem do przechowywania, to zainwestujmy w regały czy skrzynie - podpowiada specjalistka home stagingu. - Ja polecam na balkonie stworzyć przestrzeń relaksu. Stworzą ją:

 • zasłony
 • rośliny
 • nastrojowe oświetlenie, np. girlandy o solarnym zasilaniu
 • na balkonie możemy też mieć drzewo, a także popularne surfinie czy pelargonie.

Pomysły na dom podpatrz w serialu

Nietypowe i śmiałe pomysły na własne wnętrza, ale i całe domy, możemy podpatrzeć w serialu "Home" (polski tytuł to "Innowacyjne domy"). - To serial dokumentalny, w którym każdy odcinek poświęcony jest innemu domowi, a opowiadają o nim mieszkańcy i projektanci - poleca Martyna Matwiejuk. - Poznamy tam supernowoczesne rozwiązania, ale też takie, które możemy zastosować w starszych wnętrzach. 

Pierwszy odcinek opowiada o szklanym domu. Jego właściciel zdecydował się na zbudowanie szklarni wokół swojego starego domu. Stworzył przedłużenie przestrzeni domowej, zasadził w niej rośliny. Taka przestrzeń sprawiła, że bryła budynku została otoczona zielenią, a tego typu aranżacja wpływa kojąco na syna właściciela domu, który jest autystą. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Justyna Zaniewska (dekoratorka wnętrz, specjalistka home stagingu)

Data emisji: 01.07.2023

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Home stager - kim jest mieszkaniowy "magik"?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 14:15
Home stager zajmuje się metamorfozą wnętrz, rozpoznaje problemy z aranżacją mieszkania i wprowadza konieczne zmiany, by łatwiej było je sprzedać lub wynająć. - To taka "domowa inscenizacja". Pokazujemy naszym klientom, jak funkcjonuje dane mieszkanie m.in. poprzez odpowiednie umeblowanie - tłumaczyła Lidia Gombos.
rozwiń zwiń