Krakowski Kazimierz. Dlaczego warto się tam wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 13:20
Zaniedbane kamienice, ciemne bramy, opuszczone zakątki. Tak właśnie kojarzył się krakowski Kazimierz jeszcze w latach 90. Dziś przeżywa swoisty "renesans" - wygląda, brzmi i smakuje doskonale o każdej porze roku.
Audio
  • Zabytki i inne atrakcje krakowskiego Kazimierza (Hotspot/Czwórka)
Krakowski Kazimierz
Krakowski KazimierzFoto: Shutterstock.com/ Alexander Lukatskiy

Muzeum Tatrzanskie Zakopane 1200x660.jpg
Muzeum Tatrzańskie. Ostatni projekt Witkacego

Kazimierz przed ponad 500 laty stanowił samodzielne miasto. Dziś to dzielnica Krakowa, to tutaj skupia się życie nocne, jest mnóstwo modnych pubów, restauracji, galerii. Tutaj także jest wiele zabytków związanych z ludnością żydowską, jak cmentarze oraz dawna łaźnia rytualna - Mykwa Wielka. - Zaś stara synagoga najdująca się przy ulicy Szerokiej to bardzo ważne miejsce dla lokalnej społeczności, także ze względów politycznych. To tu Tadeusz Kościuszko pojawił się, by tuż przed powstaniem przekonać żydowską gminę do udziału w nim. I to się udało - mówiła Alicja Zioło, przewodniczka.

Co jeszcze można zobaczyć na krakowskim Kazimierzu i dlaczego warto odwiedzić to miejsce? O tym w dołączonym nagraniu. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania drugiej godziny audycji, w której zajrzeliśmy do Konstancina-Jeziorny, by sprawdzić, czy to jeszcze uzdrowisko czy może tylko letnisko.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Olivia Piekutowski

Data emisji: 22.07.2017

Godzina emisji: 17.05

kd/mk