Parlament Europejski - miasto w mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 13:28
- Mamy tu trzy banki, pocztę, fryzjera, pralnię i sklep - mówi polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. - Właściwie możemy stąd nie wychodzić nigdy - dodaje.
Audio
  • Parlament Europejski - miasto w mieście - reportaż Kuby Kukli (Bed and Breakfast/Czwórka)
Obrady Parlamentu Europejskiego
Obrady Parlamentu EuropejskiegoFoto: Central Audiovisual Library of the European Commission

Bruksela uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast północnej Europy. Wąskimi uliczkami zabytkowego centrum codziennie przewijają się tłumy turystów. Kilka kilometrów dalej ma swoje miejsce światowa polityka.
Parlament Europejski to las nowoczesnych biurowców wkomponowany między niewielkie urokliwe kamieniczki. Siedziba Parlamentu to kompleks połączonych ze sobą 4 budynków. Z jednego do drugiego łatwo przedostać się szklanym łącznikiem. Wewnątrz tych budynków znajdują się m.in.  sala obrad plenarnych, biura poselskie, kilkanaście sal konferencyjnych, centrum prasowe, studio telewizyjne, biblioteka.

Codziennie korytarzami budynku Parlamentu Europejskiego przechadza się 750 posłów i 3000 ludzi tam pracujących.
- Pierwsze dni w Parlamencie były dosyć koszmarne - wspomina Piotr Buras, poseł do Parlamentu Europejskiego. - Przez pierwsze kilka tygodniu nie mogłem odnaleźć sal w labiryncie korytarzy - takie były początki. Obecnie jest już bardzo dobrze - dodaje.
Na ostatnim, piętnastym piętrze, jednego z budynków mieści się biuro poselskie polskiej europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg. Polityk dziś docenia udogodnienia budynku parlamentu, jednak też potrzebowała czasu, by się w nim odnaleźć.
- Całe dnie i pół nocy spędzałam w Parlamencie, żeby nauczyć się budynków, wiedzieć co gdzie jest, żeby móc się szybko znaleźć w danym miejscu - mówi Lidia Geringer de Oedenberg.
Na korytarzach budynków Parlamentu Europejskiego stoją duże, szare pojemniki, posłowie korzystają z nich dość często - do czego służą dowiesz się słuchając załączonego reportażu Kuby Kukli, który budynki Parlamentu Europejskiego odwiedził osobiście. Czwórkowy dziennikarz odwiedził oczywiście też  centrum prasowe.

Audycja powstała we współpracy z Parlamentem Europejskim - projekt Euranet Plus.

(pj)

Czytaj także

Kręta droga do wieloletnich ram finansowych

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 20:50
- Dopiero rozpoczynają się negocjacje z Parlamentem Europejskim, który przedstawił Radzie swoje postulaty, od których spełnienia uzależnia wyrażenie zgody bądź przedłużanie negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych - mówi Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smutny europejski rekord

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:55
Brak zaufania do Unii Europejskiej i jej instytucji rośnie. Niemcy, Włosi, Francuzi, Hiszpanie, Polacy - w tych krajach, do niedawna, w sondażach przeważali zwolennicy UE, jednak ostatnie dane pokazują, że rośnie brak wiary w Unię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budżet UE. Nowelizacja i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 18:15
- Dzisiaj już wszystkim się śpieszy, zarówno państwom członkowskim, jak i samej Komisji Europejskiej czy Parlamentowi Europejskiemu - mówi Katarzyna Pisarska z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego o negocjacjach w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie budżet UE na siedem lat, jak załatamy dziurę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 17:02
Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 prezentuje się obiecująco. Zanim jednak zostanie przyjęty trzeba uporać się z brakiem pieniędzy na rok 2013, a to aż 11 miliardów euro.
rozwiń zwiń