Smutny europejski rekord

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:55
Brak zaufania do Unii Europejskiej i jej instytucji rośnie. Niemcy, Włosi, Francuzi, Hiszpanie, Polacy - w tych krajach, do niedawna, w sondażach przeważali zwolennicy UE, jednak ostatnie dane pokazują, że rośnie brak wiary w Unię.
Audio
  • Rośnie brak zaufania do Unii Europejskiej i jej instytucji (Czwórka/Europejski Lunch)
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

Angielski "The Guardian” cytuje wyniki badań opinii publicznej, opracowane przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR) - niezależny ośrodek spraw publicznych o ogólnoeuropejskim zasięgu. "Eurobarometr” ukazuje na podstawie badań z 2012 roku stan zaufania do Unii Europejskiej wśród społeczeństw sześciu największych krajów UE: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch oraz Polski. Wnioski są jednoznaczne: zaufanie do UE spadło do najniższego poziomu w historii tej organizacji.
- W porównaniu do badań z 2007 roku poparcie dla UE radykalnie spadło i to nie tylko w państwach tradycyjnie negatywnie nastawionych do integracji, jak Wielka Brytania, ale też w tych, gdzie odbiór UE był pozytywny. W Hiszpanii spadek jest radykalny - mówi Łukasz Wenerski z Instytutu Spraw Publicznych.
Dziś w Hiszpanii 72% obywateli nie wierzy Unii Europejskiej. - Odpowiedź jest jasna, powodem takiego stanu rzeczy jest kryzys. On dotyka społeczeństw, ale Unia jest też postrzegana jako instytucja, która ma szanse wyprowadzić państwa europejskie z kryzysu - mówi ekspert Czwórki.  - Toczy się walka między eurooptymistami i europesymistami. Niezadowolenie rośnie i wśród kredytobiorców i kredytodawców Unii, np. w Niemczech - dodaje.
Dziś Unia Europejska musi wystrzegać się błędnych decyzji. Ksiądz proboszcz z Godziszowa, gminy, która w Polsce zasłynęła jako najbardziej eurosceptyczna w 2003 roku, twierdzi, że najlepszym lekarstwem jest przyjęcie postawy eurorealisty.
W Polsce również obserwowany jest spadek poparcia dla Unii i jej instytucji. Specjaliści mają jednak nadzieję, że to tylko chwilowe nastroje. W Polskich Spotkaniach Europejskich i Paradzie Schumana, która odbyła się w ostatni weekend wzięło udział bardzo dużo osób - więcej o tych wydarzeniach i pomysłach młodych ludzi na Unię dowiesz się słuchając załączonej audycji "Europejski Lunch"

W drugiej części programu gościem Kasi Kornet i Michała Żakowskiego była Anna Nikitiuk, która wyjechała z Polski by pracować w Wielkiej Brytanii. Po trzech latach wróciła i wracać na wyspy, w celach zarobkowych nie ma zamiaru - posłuchaj.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.
(pj)

Czytaj także

To będzie rok wychodzenia z zadyszki

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 17:45
Z jednej strony szalejące bezrobocie i kryzys. Z drugiej - Nobel dla Unii Europejskiej. To dla wspólnoty był ciężki rok. Najprawdopodobniej nie ostatni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inicjatywa obywatelska - masz do niej prawo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 07:00
Każdy z nas może mieć wpływ na Unię Europejską. Europejska inicjatywa obywatelska został wprowadzona rok temu - niestety niewielu z nas z tego korzysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 2027 roku dogonimy Unię Europejską

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:30
1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. 9 lat po tym wydarzeniu przypominany jakie nastroje panowały wtedy w naszym kraju i czy bardzo cieszyliśmy się z wyników referendum. Wspomnienia z początków Polski w UE serwowaliśmy w "Europejskim Lunchu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmieńmy Unię w jedno państwo

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 09:00
Unia Europejska przeżywa trudne momenty. Pojawia się wiele pomysłów, by zapobiec dalszemu rozwojowi kryzysu. Coraz częściej mówi się o koncepcji by zmienić Unię w jedno państwo.
rozwiń zwiń