Tęcza, energia dźwięku i zabawy ciekłym azotem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 12:00
Już w ten weekend XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Tym razem, w Studiu Piknikowym Czwórki stworzyliśmy naszą własną… tęczę. Zobacz inne energetyczne doświadczenia związane ze światłem, dźwiękiem i temperaturą na własne oczy i przekonaj się, że fizyka może być ciekawa!
Audio

Tym razem w Studiu Piknikowym pojawili się goście z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. – Na naszym stanowisku będzie wiele doświadczeń, związanych z optyką, światłem i dźwiękiem, a także kolejka, napędzana magnesami i nie zabraknie „wybuchowych doświadczeń” z ciekłym azotem – opowiada naukowcy w Czwórce. – Chcielibyśmy m. in. pokazać, czym jest widmo elektromagnetyczne. Bo okazuje się, że to, co człowiek widzi na co dzień jest tylko niewielkim wycinkiem całego spektrum: od fal radiowych, przez mikrofale, promieniowanie terahercowe, ultrafioletowe i gamma...

Tymczasem w Studiu Piknikowym Czwórki młodzi naukowcy udowodnili, że każde źródło światła składa się z mnóstwa barw. – Na co dzień możemy zauważyć to w zjawisku, zwanym tęczą – opowiadają młodzi fizycy – W domu też możemy zaobserwować tęczę za pomocą prostego spektrometru..

Wystarczy zresztą nawet płyta CD. O tym, jak to zrobić dowiesz się słuchając całej rozmowy z młodymi naukowcami w "Studiu Piknikowym" . Obejrzyj czwórkową tęczę, zabawy z ciekłym azotem i pozostałe eksperymenty po kliknięciu w plik filmowy.

Przez cały tydzień w audycji "W cztery oczy" zapowiadamy to, co będzie można zobaczyć, usłyszeć albo poczuć na XVI Pikniku Naukowym.

Zapraszamy do "Studia Piknikowego" codziennie, od poniedziałku do piątku od godziny 10.

(kd)

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: zobacz z bliska, jak wybuchają wulkany

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:03
W Czwórce, od poniedziałku do piątku, sprawdzamy, co ciekawego przygotują dla nas młodzi naukowcy. Na pierwszy ogień pójdą kontrolowane wybuchy wulkanu i kolorowy ogień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice niehigroskopijnych ręczników na XVI Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 11:56
W najbliższą sobotę, w warszawskim parku im. Rydza-Śmigłego odbędzie się XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. I będzie się działo. Dowiemy się m. in. czemu niektóre ręczniki nie wchłaniają wody i ile energii potrzeba, by rozciągnąć leginsy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 17:00
12 maja Czwórka testowała najciekawsze eksponaty oraz prezentowała najbardziej zjawiskowe eksperymenty na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń