Wycisz się - organizm będzie Ci wdzięczny!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 12:00
Żyjemy szybko i intensywnie. No cóż, takie czasy. Ale przez to wyczerpują się nam naturalne zapasy energii i spada nasza odporność. Dlatego polecamy Wam medytację, relaksację, floating i urlop w klasztorze.
Audio
  • Psycholog Aleksandra Pronobis-Polatyńska tłumaczy, dlaczego człowiek potrzebuje wyciszenia (Czwórka/Hyde Park)
  • Sprawdź, co dają wakacje spędzone w klasztorze (Czwórka/Hyde Park)
  • Co to jest floating? (Czwórka/Hyde Park)
  • Sprawdzone sposoby na relaks w pracy (Czwórka/Hyde Park)
Każdy człowiek relaksuje się po swojemu, ale wyciszenie się jest potrzebne wszystkim
Każdy człowiek relaksuje się po swojemu, ale wyciszenie się jest potrzebne wszystkimFoto: Glow Images/East News

- We współczesnym świecie ilość bodźców, które nas atakują jest olbrzymia. To zdecydowanie dużo więcej niż jesteśmy w stanie znieść. Praca, kontakty z ludźmi, wszechobecny hałas atakują nas ze wzmożoną siłą i tak naprawdę nie ma jednego miejsca, w którym moglibyśmy się schować. Dlatego warto wsłuchać się w siebie i poszukać własnego sposobu na wyciszenie - radzi psycholog Aleksandra Pronobis-Polatyńska. - Organizm będzie nam za to ogromnie wdzięczny. I szybko to odczujemy.

Jedną z form wyciszenia się jest medytacja, czyli rozmyślanie, zagłębianie się w myślach. Specjaliści nie mają wątpliwości, że w dzisiejszych, zabieganych czasach technika ta pełni nieocenioną rolę w życiu wszystkich zestresowanych. Ale nie brakuje też zupełnie nowych wynalazków, jak chociażby floating i relaks w kapsule odpływowej.

-  Floating jest to terapia unoszenia się na wodzie - tłumaczy Monika Zgórzak z Centrum Floatingu. - Leżymy w ciemności, na powierzchni bardzo słonej i ciepłej wody. Odcinamy wszystkie bodźce, nasz umysł "oddycha z ulgą" i udaje się na wakacje. Napięte mięśnie i stawy rozluźniają się, a my znajdujemy się  w stanie podobnym do nieważkości.

Badania potwierdziły, że osoby regularnie korzystające z floatingu szybciej regenerują się, mają ustabilizowaną gospodarkę hormonalną i są w lepszej kondycji, zarówno fizycznej jak i umysłowej.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się także urlopy... w klasztorach.

- Człowiek szukając pewnej alternatywy wraca do starych, sprawdzonych metod. A rozwój życia duchowego jest jedną z nich - mówi ksiądz Bartosz Mitkiewicz. - W dzisiejszych czasach stawia się na hiperaktywność, tymczasem każdemu z nas potrzebna jest chwila zadumy i refleksji. Kościół, klasztor, pustelnia to są miejsca, które idealnie się do tego nadają. A to, że ludzie sami się do nas zwracają świadczy, że czują taka potrzebę. Urlopy w klasztorze to nie jest nasza, kościelna inicjatywa, tylko odpowiedź na zapotrzebowanie.Ważne jest też to, że w ofertach takich wyjazdów wyraźnie podkreślone jest, że nic nie robi się tam na siłę. Jeśli ktoś chce, to idzie na mszę, medytację albo różaniec. Ale nie robi tego z konieczności, tylko z wewnętrznej potrzeby.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Nie myl pracoholizmu z pracowitością. Uzależnienie od pracy trzeba leczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 10:30
Są psychologowie, którzy twierdzą, że żeby zachować w życiu równowagę należy 8 godzin pracować, 8 bawić się i 8 przesypiać. Żyjemy jednak w czasach, kiedy zasada "złotego środka" jest właściwie nie do zastosowania, a badania pokazują, że pracoholizm to już nie przejściowy problem, lecz prawdziwe uzależnienie, które trzeba leczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jolanta Kwaśniewska oswaja starość. Robi to dla każdego z nas!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 11:50
- Najważniejsze jest to, by mówić we własnych domach o tym, że kiedyś będziemy starzy - mówi Jolanta Kwaśniewska. - Nie bać się tego tematu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Morawska: w żałobie z czasem zaczyna wracać do ciebie życie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 08:30
- Każdy powinien pozwolić sobie przeżywać żałobę, tak jak uważa za słuszne - mówi Olga Morawska, prezes Fundacji Nagle Sami. - Bo w żałobie, tak jak i w życiu, tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono.
rozwiń zwiń