Klasyka, rock i muzyka elektroniczna. Jak gra Mytron?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 16:40
Mytron, czyli Jacek Janiszewski, ceni muzyczną różnorodność - jego brzmienie to nie tylko klimaty disco, ale także techno. - Mój tato był skrzypkiem w filharmonii, ja studiowałem muzykę i grałem rocka. Kiedy w domu mojej dziewczyny odkryłem syntezatory, potraktowałem to jako znak - opowiada didżej i producent. 
Mytron, czyli Jacek Janiszewski.
Mytron, czyli Jacek Janiszewski.Foto: arch. prywatne artysty

Historia Mytrona

Artystyczna droga Mytrona wiodła z Polski, przez Niemcy i Holandię, do Wielkiej Brytanii, gdzie producent mieszka do dziś. - Na początku Mytron był duetem, który tworzyłem z Anne von Freyburg. Dziś Anne jest moją żoną, a Mytron projektem jednoosobowym. Poznaliśmy się w Holandii, gdzie studiowałem muzykę i grałem… rocka - śmieje się gość Czwórki. - Owszem, znałem electro, ale nigdy mi nie przyszło do głowy, żeby samemu robić taką muzykę. To w dużej mierze zasługa Anne, która miała w domu syntezatory i grała w klubach drum’n’bass.  

Produkcje Jacka Janiszewskiego ukazywały się nakładem takich wytwórni jak Multi Culti, Kalahari Oyster Cult, Razor-N-Tape, Bordello A Parigi, Calypso, Les Yeux Orange oraz Budabeats.

Współpraca z In Flagranti

Artysta do niedawna współtworzył także duet Mytron & Ofofo, który prezentował zabarwione italo i folkowymi brzmieniami oldschoolowe house'owe numery w średnim tempie. Pod pseudonimem Ofofo kryje się Sasa Crnobrnja z In Flagranti - nowojorskiego duetu, który brzmienia włoskiej sceny tanecznej z lat 70. i 80. łączył z miłością do miłości do electro-disco-afro-rock-funk-dubu. - Poznaliśmy się w Londynie, Sasa zaprosił mnie do swojego studia, zrobiliśmy tam jam i tak nam się to spodobało, że postanowiliśmy pójść dalej we wspólne produkcje - wspomina rozmówca Norberta Borzyma. - Chwilowo mamy przerwę, bo Sasa ma małe dziecko i nadal działa w In Flagranti, ale kilka szkiców mamy już gotowych.  

Posłuchaj
54:30 2023_05_06 22_04_03_PR4_Kluboteka.mp3 Jak powstał Mytron i jakie jest ego brzmienie? (Kluboteka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Kluboteka

Prowadzi: DJ Bert (Norbert Borzym)

Gość: Jacek Janiszewski (Mytron)

Data emisji: 06.05.2023

Godzina emisji: 22.00

kul

Czytaj także

Berghain. Jak dostać się do legendarnego klubu w Berlinie?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 13:39
- Ubierzmy się przede wszystkim w pewność siebie i uśmiech. Lateksy i czarne skóry wcale nie są tu potrzebne - mówiła Wiktoria Moskwa, administratorka największej grupy na FB poświęconej legendarnemu berlińskiemu klubowi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korzenie house'u. Seb Skalski u DJ Berta

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 09:50
- Jestem na "house chowany” - śmieje się Seb Skalski, warszawski producent, DJ, muzyk, kompozytor, remikser i jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzyki house. 
rozwiń zwiń