Tadek "Taddy" Błażusiak. Milczy o nim Polska, wielbi go świat

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 15:50
W jednym z serwisów VOD pojawił się dokument, który powinni zobaczyć wszyscy ci, którzy gdy słyszą "111" to myślą o gościu, który robi na motocyklu takie rzeczy, że tysiące ludzi zdzierają sobie dla niego gardła. TB111 - to Taddy - Tadeusz Błażusiak. 
Audio
  • Tomek Dryła oraz motocyklistka Dominika Orlik opowiadają o mistrzu motosportu Tadeuszu "Taddy'm" Błażusiaku (Co Was kręci/Czwórka)
Red Bull 111 Megawatt. Tadeusz Taddy Błażusiak
Red Bull 111 Megawatt. Tadeusz "Taddy" BłażusiakFoto: L.Nazdraczew

Film o tym mistrzu motosportu powstał 5 lat temu. Jego twórca i pomysłodawca Tomasz Dryła z NC+, przyznaje, że wcale nie było łatwo, a najtrudniejszym elementem było namówienie do niego Tadka Błażusiaka. 

Tadeusz Błażusiak jest sportową gwiazdą światowego formatu, ale w Polsce zupełnie niedoceniony. - Powinno być zupełnie inaczej, stąd pomysł na ten film - mówi Tomek Dryła w rozmowie z Czwórką. - Musiałem przekonać Tadka, żeby na ten film się zgodził, choć myślałem, że będzie zupełnie inaczej. To był najtrudniejszy element w całym procesie powstawania tego obrazu. On po prostu nie do końca był przekonany do tego filmu. Myślę, też że zniechęcony przez wcześniejszy brak jakiegokolwiek zainteresowania - dodaje. 

Autor reportażu o Taddym podkreśla, że Błażusiak nie znalazł uznania w naszym kraju, choć wszędzie, poza jego granicami jest znany.

Dla kibiców na całym świecie hasło: "Polska i motosport" to "Tadek Błażusiak". To postać wielka, gigantyczna Tomasz Dryła

Dziś coraz więcej osób docenia sportowca. Gość Czwórki jest przekonany, że dla grupy pasjonatów motosportu Tadek jest bezapelacyjnie najważniejszym sportowcem, idolem, wzorem, inspiracją w całym życiu, nie tylko w sporcie. - Niestety, w świadomości zwykłego kibica sportu Tadek nie zaistniał, mimo wszystkich swoich sukcesów: 6 tytułów mistrza świata, i wielu innych medali, 5 z rzędu zwycięstw w najbardziej prestiżowym wyścigu Hard enduro, zdobycia mistrzostwa Europy, 5 mistrzostw Stanów Zjednoczonych, złotych medali igrzysk sportów ekstremalnych - wymienia gość Mateusza Fusiarza. - On nawet nie był nominowanym do tytułu Sportowca Roku, coś tu zostało sknocone - dodaje. 

Tadek Błażusiak jest inspiracją, gigantem. Jest arcymistrzem Tomasz Dryła

Tomasz Dryła przyznaje, że bardzo mu zależało na zrobieniu filmu o Błażusiaku. Pojawiał się na zawodach sportowych, liczył na rozmowę. - Chciałem być blisko jednostki, która mi imponuje - podkreśla. - Gdy Tadek już się zgodził na reportaż, to praca z nim była bardzo profesjonalna - podkreśla. - Tadek Błażusiak urzeka podejściem, otwartością, poczuciem humoru, inteligencją. To jest kozak, wielki ambasador naszego kraju. 

Gość Czwórki przypomina, że Tadeusz Błażusiak w motosporcie na dekadę zmiótł wszystko i wszystkich, w światowych mediach nazywany jest "koszmarem z Polski". W dokumencie Tomka Dryły sportowiec przyznaje, że zawsze wyznaczał sobie cele, zawsze chciał być lepszy od kogoś. Dziś to raczej inni sportowcy marzą o jego prześcignięciu. 

Motocyklistka Dominika Orlik podkreśla, że Tadeusz Błażusiak jest inspiracją. - Coraz więcej ludzi zaczyna wiedzieć, kim jest Tadek - mówi. - To niesamowity człowiek, pozytywny, totalnie nastawiony na motocykle. Gdy patrzysz na niego, gdy wsiada na motocykl to wygląda tak, jakby to w ogóle nie było trudne. 

Zapraszamy również na Czwórkowy wywiad z 2016 Hanny Dołęgowskiej z Tadeuszem Błażusiakiem.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Data emisji: 19.04.2020

Godzina emisji: 11.07

pj

Czytaj także

Tadek "Taddy" Błażusiak: Póki mam motywację, by wygrywać - będę cisnął

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 12:40
W hard enduro Tadek "Taddy" Błażusiak jeździ już 10 lat, w tym sporcie dotrwać do czterdziestki to duże wyzwanie. - Normalną koleją rzeczy jest, że przychodzą młodsi i przynoszą nowe. Tak samo jak ja przyjechałem 10 lat temu z czymś nowym - mówi gość Czwórki. - Ja cały czas się bronię i będę się starał trzymać gardę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominika Orlik: zamiast o lalkach marzyłam o starcie w rajdzie Dakar

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 12:00
Red Bull 111 Megawatt to dwudniowe zawody motocyklowego enduro. Niesamowity teren Kopalni PGE i wytyczona tam specjalna trasa to prawdziwy raj dla miłośników "brudnego sportu".
rozwiń zwiń