Polskie Radio
Section05
zawody

Praca w drewnie. Czym zajmuje się stolarz, a czym cieśla?

Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany przez człowieka. Lasy od zawsze dostarczały ludziom bardzo wiele – od pożywienia po materiały potrzebne do życia codziennego. Mieli do tego specjalne narzędzia, którymi z drewna mogli wykonywać przydatne rzeczy – i choć narzędzia zmieniały się na przestrzeni lat – ludzie tworzą z drewna do dziś. Do pracy z drewnem potrzebna jest piła, młotek, śruby, gwoździe i śrubokręt.
Zobacz więcej na temat:  zawody praca Miś Michaś dzieci radio dla dzieci DAB+

Jak zaplanować karierę zawodową? Ekspert podpowiada

- Przy budowaniu ścieżki zawodowej doradzam dużą świadomość, która powinna być na poziomie dwóch perspektyw: wewnętrzna, czyli moje mocne strony i wiedza na temat swoich słabości, oraz zewnętrzna, czyli dostrzeganie szans i zagrożeń na rynku pracy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Alicja Dettlaff, ekspert rynku pracy, doradca zawodowy. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski praca zatrudnienie kariera zawody pracodawcy społeczeństwo rynek pracy

Senselier, ghostwriter. Jakie nietypowe zawody wykonują Polacy?

Testowanie luksusowych hoteli, komponowanie wyjątkowych zapachów czy pisanie na zamówienie to jedne z nietypowych zawodów wykonywanych przez Polaków. - Nasza pasja jest punktem wyjścia w szukaniu zajęcia i można się spodziewać, że przyniesie nam ona satysfakcję i pieniądze - mówi Monika Banyś z firmy rekrutacyjnej. Ile można zarobić wykonując nietypowy zawód?
Zobacz więcej na temat:  zawody społeczeństwo praca wynagrodzenia Izabela Kostyszyn

Zwycięstwo w Firefighter Combat Challenge: polscy strażacy najlepsi na świecie!

Po raz pierwszy reprezentanci naszego kraju wygrali prestiżowe zawody Firefighter Combat Challenge: zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej. Polscy strażacy podczas tegorocznych mistrzostw pobili rekordy w takich konkurencjach jak wciągnięcie i położenie na szczycie pięciopiętowej wieży 19-kilogramowego zwiniętego węża.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA strażak straż pożarna zawody mistrzostwa świata Karol Gnat Trójka

8. Rowerowy Bieg Piastów. "Muzyczna Jedynka" z Polany Jakuszyckiej

W tegorocznej, ósmej edycji Rowerowego Biegu Piastów wystartuje ponad tysiąc zawodników. Już w najbliższą sobotę na trasach Gór Izerskich uczestniczy przejadą przez najpiękniejsze ich zakątki. - Aura nas rozpieszcza, więc szykuje się bardzo ważne święto dla rowerzystów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Leszek Kosiorowski, rzecznik Rowerowego Biegu Piastów. 
Zobacz więcej na temat:  Bieg Piastów Polana Jakuszycka zawody Marcin Kusy Klaudia Porębska Patryk Michalski Jakuszyce

Finał Pucharu Narodów Longines EEF. Wyjątkowy weekend na warszawskim Służewcu

W czwartek 8 września na Torze Wyścigów Konnych Służewiec rozpoczęła się kolejna edycja zmagań jeźdźców z całej Europy. – W ciągu czterech dni zostało rozegranych aż 13 konkursów międzynarodowych w randze dwóch i czterech gwiazdek. "Wisienką na torcie" będzie niedzielny finał europejskiej serii Pucharu Narodów Longines EEF Series – mówi Marta Pałucka, rzeczniczka prasowa Warsaw Jumping.
Zobacz więcej na temat:  Trójka konie konkurs STYL ŻYCIA zawody Piotr Firan Raf Uzar

Warsaw Jumping CSIO4* – Finał Europejskiego Pucharu Narodów

Ponad 1,8 miliona zł jest w puli nagród międzynarodowych zawodów jeździeckich Warsaw Jumping CSIO4*, które od 8 do 11 września odbędą się na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec. W bardzo atrakcyjnym programie sportowym momentem kulminacyjnym będzie niedzielny Finał Europejskiej Serii Pucharu Narodów, w którym rywalizować będzie 11 europejskich ekip. Polska drużyna w mistrzowskim składzie powalczy o wygraną i awans do Super Ligi.​
Zobacz więcej na temat:  Trójka konie patronat zawody

Zawody lotnicze Challenge 1932: wielki triumf Żwirki i Wigury

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura - legendy polskiego lotnictwa. Mija właśnie 90 lat od ich historycznego zwycięstwa w zawodach lotniczych samolotów sportowych Challenge 1932. Dokonali tego samolotem RWD-6 polskiej konstrukcji. Niestety, dwa tygodnie później, 11 września, zginęli w katastrofie lotniczej pod Cieszynem. Poświęconą im wystawę otwarto na lotnisku w Pyrzowicach. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski lotnictwo zawody Marta Piasecka Trójka