Dawid Sposób - mistrz mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 16:00
Dawid Sposób, mistrz Polski w drifcie, w rozmowie z Jeremim Angowskim, przyznaje, że driftu... nie trenuje.
Dawid Sposób został wicemistrzem Polski w driftingu, ze swoim ojcem drużynowo zdobyli Mistrzostwo Polski
Dawid Sposób został wicemistrzem Polski w driftingu, ze swoim ojcem drużynowo zdobyli Mistrzostwo PolskiFoto: Screen/Facebook Dawid Sposób

Okazją do spotkania z Dawidem Sposobem był Finał Mistrzostw Europy Drift Masters w Łodzi. - W tym jest problem, że ja praktycznie w ogóle nie trenuję. Jeżdżę od rundy do rundy. Trening robię przed samymi klasyfikacjami w dniu zawodów - opowiada zawodnik. - Może to mój błąd, ale i tak jestem na dobrej drodze, bo w Mistrzostwach Polski wyjeździłem drugie miejsce, co dało mi na koniec klasyfikacji generalnej wicemistrzostwo. Dodatkowo, wraz z moim tatą - bo jeździmy rodzinnie - zdobyliśmy mistrza drużynowego.

Jak przyznaje, brak treningów wynika z braku czasu, co z kolei wiąże się z obowiązkami zawodowymi i prowadzoną działalnością. - Mamy z tatą Akademię driftu, gdzie uczymy go ludzi. Mamy też swoich klientów, którym budujemy auta, serwisujemy je i prowadzimy eventy - zdradza. - Bardziej skupiam się na tym, co jest związane z naszą pracą. Zawody traktuję bardziej jako odskocznię.  

Zawodnik jednak zauważa, że większa ilość treningów mogłaby mu pomóc czuć się bardziej komfortowo. - Dzięki nim mógłby lepiej poustawiać zawieszenie w aucie, żeby lepiej się jeździło, a także byłbym "wjeżdżony" w opony, na których trenuję - tłumaczy Sposób.

Na przejazdy treningowe i przed każdymi zawodami są zakładane nowe opony. - Na tym torze robię maksymalnie trzy przejazdy. Przy takiej mocy po tych przejazdach opony są totalnie "łyse" i muszę zakładać nowe. Wtedy staję do walki - opowiada zawodnik. - Drift głównie polega na szybkiej i sprawnej pracy nóg. Współpracują one z trzema pedałami: sprzęgła, hamulca i gazu, w różnych kombinacjach oraz wariantach. Nogi spełniają więc ważną rolę.

Źr. Facebook/Sposób Motorsport


Posłuchaj
04:03 Czwórka/Co Was Kręci - Dawid Sposób 09.10.2022.mp3 Dawid Sposób, wicemistrz Polski w drifcie, w rozmowie z Jeremim Angowskim (Co Was Kręci/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Dawid Sposób (wicemistrz i drużynowy mistrz Polski w drifcie)

Data emisji: 09.10.2022

Godzina emisji: 11.45

aw/kor

Czytaj także

Jak przygotować samochód do walki z jesienną aurą?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 05:00
Niska temperatura, deszcz, mgła i zauważalnie krótszy dzień - jesień zawitała do nas na dobre. Jak przygotować samochód do walki z jesienną aurą? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wydłużyć żywotność naszego samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 19:00
Kupując nowy samochód zazwyczaj liczymy, że będzie nam on służył jak najdłużej. Z drugiej strony przy sprzedaży auta też chcemy zyskać jak najwięcej. Jak zatem dbać o samochód, żeby wydłużyć jego żywotność? 
rozwiń zwiń