Rajd Dakar 2023. Strategia Konrada Dąbrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 13:00
45. odsłona Rajdu Dakar zostanie rozegrana w całości na trasach w Arabii Saudyjskiej i będzie podzielona na czternaście etapów. Start 31 grudnia. Konrad Dąbrowski już czuje adrenalinę związaną z wyścigiem. 
Konrad Dąbrowski i Jeremi Angowski w Czwórce
Konrad Dąbrowski i Jeremi Angowski w CzwórceFoto: Zofia Montowska/Czwórka

Ostatniego dnia starego roku na trasie wyznaczonej na wybrzeżu Morza Czerwonego odbędzie się prolog. Jego wyniki będą decydowały o kolejności startowej do pierwszego etapu zaplanowanego na 1 stycznia 2023. W tym roku w wyścigu znów wystartuje jeden z najszybszych juniorów na świecie Konrad Dąbrowski. Będzie to jego trzeci Dakar.  

Konrad Dąbrowski to świetnie znany fanom Czwórki motocyklista. Nie trzeba go przedstawiać także fanom Rajdu Dakar, w 2021 wystartował w nim po raz pierwszy, jako 19-latek był najmłodszym uczestnikiem legendarnych zawodów. Za nim też m.in zwycięstwo w II turze mistrzostw świata w rajdach cross country, 4 miejsce w swojej klasie w Abu Dhabi Desert Challenge. 

Na Dakarze Konrad Dąbrowski wystartuje na motocyklu w klasie Rally 2. Przed nim 14 etapów rajdu. - Nie miałem dużo czasu by zatęsknić za pustynią, a wracamy tam już 26 grudnia, ostatnie 1,5 miesiąca spędziłem w Dubaju trenując, ciągle jeżdżąc po wydmach. Ścigałem się też w ostatniej rundzie Pucharu Świata Baja - zdradza Konrad Dąbrowski. - Na pustyni ostatnio mieszkam, ale tęsknie za rywalizacją, za Dakarem - jednak to jest coś, na co szykujemy się cały rok. Poziom adrenaliny już jest wysoki, a jeszcze jesteśmy w Polsce - dodaje.


Posłuchaj
17:05 czwórka co was kręci 18.12.2022.mp3 O przygotowaniach do Rajdu Dakar 2023 i nadziejach z nim związanych opowiada Konrad Dąbrowski, który w Dakarze wystartuje już trzeci raz (Co Was Kręci/Czwórka)

  

Od pewnego czasu pustynia jest drugim domem zawodnika. W rozmowie z Jeremim Angowski mówi, że daje mu poczucie ogromnej swobody, czas gdy otacza go tylko natura, który jest unikatowy i którego nie da się podrobić. 

Udany sezon

Ostatni sezon rajdów był dla Konrada bardzo udany, udało mu się wystartować w większości radów, co pozwoliło mu zdobyć wiele punktów w klasyfikacji, ale też poprawiło rozwój. - Na Dakarze rywalizacja jest trochę inna. Na Dakarze musimy być, wystartować i dać z siebie 120 procent możliwości - podkreśla. - Rajdy są najlepszym treningiem i są najlepsze dla rozwoju, więc w tym roku jestem dużo lepiej przygotowany. Moja jazda jest lepsza, poprawiłem technikę jazdy, nawigacji. To duży krok naprzód - dodaje. 

Konrad Dąbrowski nie będzie już najmłodszym zawodnikiem na Dakarze. Do polskich przedstawicieli dołączył 18-letni Eryk Goczał, który będzie ścigał się w klasie T4, obok swojego taty. - Słyszałem dużo pozytywnych opinii o talencie Eryka - mówi gość Czwórki. - Jak nie na tym Dakarze, to mamy kandydata na czołówkę dakarową w przyszłości - dodaje. 

Miara sukcesu

W rajdach liczy się podium, puchary i punkty. Konrad Dąbrowski marzy o znalezieniu się w czołówce Rajdu Dakar, by ten cel osiągnąć każdego roku wyznacza sobie kolejne etapy do osiągnięcia. - Zawsze dążę do tego, żeby tracić mniej do pierwszego zawodnika, niż wcześniej - opowiada gość Jeremiego Angowskiego. - Tym sposobem mierzę swój postęp i to czy idę w dobrym kierunku. 

Konrad Dąbrowski podkreśla, że Rajd Dakar jest rajdem długim i wymagającym, na którym nie da się nie popełnić błędów. Jego zdaniem w takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wrócić do koncentracji i kolejny odcinek jechać tak, jak się potrafi najlepiej. 

Dakar 2023 - intensywne wyzwanie

Wszyscy zawodnicy znają już trasę Rajdu Dakar. Organizatorzy zapowiadają, że będzie on bardzo intensywny. - Myślę, że będzie to bardzo trudny Dakar i inna historia niż tegoroczny start. Organizatorzy szykują dla nas, szczególnie w pierwszej połowie, bardzo długie i wymagające odcinki. Przetestują każdego z nas. Będziemy bardzo zmęczeni już na dniu przerwy, a po nim czeka nas jeszcze jeden długi odcinek - opowiada zawodnik. - Potem odcinki będą krótsze, ale w 100 procentach po wydmach i piachu. To morze wydm. Kluczowe będzie unikanie błędów - podkreśla. 

Każdy zawodnik Dakaru na pustynie przyjeżdża z całym zespołem. Nie inaczej jest w przypadku Konrada Dąbrowskiego. Na pustyni będzie towarzyszył mu tata, Jacek Czachor będzie go wspierał z Polski, na Dakar pojedzie też mechanik Paweł Jarosz, menadżer zespołu Filip, brat taty oraz nowa członkini, dziewczyna Konrada - Aneta. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Konrad Dąbrowski

Data emisji: 18.12.2022

Godzina emisji: 11.09

pj

Czytaj także

Konrad Dąbrowski: w Nieprzeciętnych liczył się dla mnie czas i zaangażowanie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 15:00
Konrad Dąbrowski od lat trzyma się swojej nieprzeciętnej pasji i zawodu. Startuje w największych turniejach motocyklowych świata. W Czwórce opowiada o ostatnich wygranych zawodach i wspomnieniach z zeszłorocznego plebiscytu Nieprzeciętni, kiedy zasiadał w jego kapitule.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Niedźwiedź - Polka po prestiżowych zawodach w Innsbrucku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 13:33
Pierwszy raz w historii polskiego freeride’u na zawodach Crankworx w Innsbrucku wystartowała reprezentantka naszego kraju. - To było super przeżycie i efekt wow! - opowiada Natalia Niedźwiedź o swoim udziale w imprezie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Sposób - mistrz mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 16:00
Dawid Sposób, mistrz Polski w drifcie, w rozmowie z Jeremim Angowskim, przyznaje, że driftu... nie trenuje.
rozwiń zwiń