Śnieg w roli głównej, czyli ranking najsłynniejszych "zimowych" filmów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 14:00
W tym roku raczej nie mamy co liczyć na białe Boże Narodzenie. Ale jeśli ktoś tęskni za białym puchem, mrozem i płatkami śniegu, może takich pejzaży poszukać w kinie. Oto ranking najsłynniejszych filmów ze śniegiem w roli głównej.
Audio
  • Ranking najsłynniejszych filmów ze śniegiem w roli głównej (Czwórka/Kontrkultura)
Kadr z filmu Coś, reż. Matthijs van Heijningen Jr.
Kadr z filmu "Coś", reż. Matthijs van Heijningen Jr.Foto: mat. promocyjne/Kino Świat

- Śnieg w kinie nie zawsze musi kojarzyć się z Bożym Narodzeniem - mówi Jacek Sobczyński , dziennikarz filmowy. - Co więcej, w większości przypadków śnieg na dużym ekranie zwiastuje zło.

Tak jest na przykład w przypadku głośnego filmu Johna Carpentera "Coś" z 1982 roku, którego akcja dzieje się na Antarktydzie. Amerykański badacz odkrywa ślady obcej cywilizacji i musi stawić jej czoła z kilkoma przyjaciółmi w odciętej od świata stacji arktycznej. Strach potęguje tutaj nie tylko tytułowe "coś", ale też przejmująca muzyka Ennio Morricone i wszechobecna pustka śnieżnej krainy.

Zobacz zwiastun:

- Kolejnym filmowym arcydziełem ze śniegiem w tle jest oczywiście "Lśnienie" Stanleya Kubricka - wymienia rozmówca Beaty Kwiatkowskiej. - Akcja filmu w całości rozgrywa się w hotelu, mieszczącym się na kompletnym odludziu. Śnieg gra tutaj rolę zawiesiny, która jest tym bardziej intensywna, im bardziej w szaleństwie pogrąża się główny bohater.

Zobacz zwiastun:   
Oczywiście obrazów, w których występują zjawiska pogodowe towarzyszące zimie jest dużo więcej. Internauci oraz słuchacze Czwórki do listy dopisali m. in. miniserial "Sztorm stulecia", "Pojutrze", "Granice wytrzymałości", "Dom zły" oraz "K2".

Zobacz zwiastun:

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kino FILM

Czytaj także

LUX dla "W kręgu miłości"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 13:42
LUX Prize to nagroda filmowa przyznawana przez Parlament Europejski zwana unijnymi Oscarami. W tym roku otrzymał go obraz "W kręgu miłości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Pogrebińska: Polska to moje miejsce

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:35
- Urodziłam się w Kazachstanie i mieszkałam tam siedemnaście lat. Ostatecznie wybrałam Polskę, język polski, bo czułam, że to tutaj jest moje miejsce, moi ludzie i moja mentalność - mówi w Czwórce aktorka Julia Pogrebińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Kolberger: w kinie interesuje mnie kobiecy punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 11:00
Już się nie zżyma na określenie "Woody Allen w spódnicy" i uparcie pracuje nad własnym stylem. Krótkim metrażem "Mazurek" udowodniła, że ma talent. Teraz Julia Kolberger myśli o fabularnym debiucie.
rozwiń zwiń