Nieznane oblicze Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 15:48
Żyła krótko - zmarła, mając jedynie 32 lata - za to bardzo intensywnie. Okrzyknięta Marią Pawlikowską-Jasnorzewską swojego pokolenia. Autorka pięknych wierszy o miłości.
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w jej rodzinnej Częstochowie
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w jej rodzinnej CzęstochowieFoto: Neo[EZN]/Wikimedia/CC

Choć potrafiła być także upartą i nieco bezczelną złośnicą, bawić się uczuciami swoich adoratorów. Na listy od nich kazała odpisywać… swojej matce, która była jej najlepszą przyjaciółką, powierniczką i agentką literacką.

Gdyby nie polecenie jednego z lekarzy, być może nigdy nie opublikowałaby swoich utworów. O nieznanym obliczu Haliny Poświatowskiej porozmawiamy z Kaliną Błażejowską, dziennikarką "Tygodnika Powszechnego" i autorką powieści biograficznej "Uparte serce. Biografia Poświatowskiej".

Zaprezentujemy również rozmowę z tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, Charlesem Simiciem oraz z Rutu Modan, autorką głośnych "Zaduszek" i komiksu "Uczta dla królowej".

Zabierzemy Was do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a na koniec w "kultowych scenach" pobiegamy z Forrestem Gumpem.

Zapraszamy na "Kontrkulturę" w niedzielę, 1 czerwca. Startujemy w samo południe!

Bogusława Marszalik i Paweł Siwek

(czwórka/kd)

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: pisarz po godzinach [Wideo]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:00
Do księgarni trafiła właśnie najnowsza powieść Janusza Leona Wiśniewskiego "Grand". Autor tak popularnych książek jak "S@motność w sieci", "Molekuły emocji", czy "Bikini" był gościem Czwórki i opowiedział o inspiracjach towarzyszących mu przy tworzeniu oraz kulisach pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwia Chutnik: interesują mnie historie, które nie są sexy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 14:00
- Bohaterowie i bohaterki mojej książki to trochę upadłe gwiazdy, które upadły zanim zaczęły być gwiazdami - mówi Sylwia Chutnik, pisarka. - Zamiast patrzeć przed siebie zagmatwane są w przeszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe pasje Wisławy Szymborskiej. "Kochała kicz, pocztówki i popielniczki"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 10:00
Nie było jej stać na drogie prezenty, ale zawsze dla każdego miała jakiś upominek. Ponad wszystko ukochała sobie kiczowate widokówki i szuflady. Oto kilka ciekawostek z życia Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń