Jakub Gierszał, "aktor niepokojący", który czyta newsy przy śniadaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 22:00
Polski James Dean, tak mawiają o nim ci, którzy widzieli "Salę samobójców". Przypinają mu łatkę, szufladkują. O tym, jak to jest mieć 23 lata i szukać swojego miejsca w panteonie gwiazd polskiego kina Jakub Gierszał opowiada w Czwórce.
Audio
Jakub Gierszał w filmie Sala Samobójców
Jakub Gierszał w filmie Sala SamobójcówFoto: mat. promocyjne

Piszą o nim "aktor niepokojący", "celebryta", "właśnie ma swoje pięć minut", "amant o magnetycznym spojrzeniu". Jakub Gierszał. Właśnie kończy szkołę teatralną, nie lubi poniedziałków, rzadko loguje się w serwisach społecznościowych, przyznaje się do lenistwa i aktualnie marzy o wakacjach.

Jak wielu młodych polskich aktorów stał się popularny bardzo szybko. Zagrał m. in. w dramacie obyczajowym "Wszystko, co kocham", a potem w "Sali samobójców". Niebawem zobaczymy go w filmie "Milion dolarów" Janusza Kondratiuka, u boku m. in. Andrzeja Grabowskiego, czy Tomasza Karolaka. Czy wykorzysta swoją szansę, czy "skończy tak, jak wszystkie inne gwiazdki" – pyta Magdalena Kasperowicz.

– Faktycznie, w Polsce ludzie stają się popularni bardzo szybko, nagle. Wystarczy zaśpiewać dwie piosenki, gdzieś błysnąć, i zaczyna się być celebrytą – tłumaczy Gierszał. – Ale ja staram się traktować ten czas raczej jako szansę, którą należy wykorzystać. Trzeba pamiętać o stosunku pracy do popularności – mówi Gierszał. - Mam nadzieję, że te moje  "5 minut" to dopiero start - dodaje.

Klucza do bram popularności Jakub Gierszał nie szuka też w sieci. – Internet stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Musi istnieć i będzie istniał – mówi aktor. – Ale ja rzadko odwiedzam serwisy społecznościowe. Niemal codziennie rano sprawdzam jednak, co dzieje się na świecie. To tak, jakbym przeglądał prasę przy śniadaniu – wyjaśnia.

Dziś Gierszał przygotowuje się w Krakowie do roli w "Hamlecie" w reżyserii Jana Peszki. – Chciałbym grać, łapać i wykorzystywać nowe szanse – mówi aktor i dodaje, że "choć nie umie tego ocenić", ma nadzieję, że "woda sodowa nie uderzyła mu jeszcze do głowy".

Więcej w rozmowie Magdaleny Kasperowicz z Jakubem Gierszałem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

(kd)

Czytaj także

"Życie to nie gra. Nie daj się wylogować"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2011 16:29
- Ten film ma wszystkie cechy, które mogłyby uczynić z niego głos pokolenia. Ale ja, jako twórca, chciałem zobaczyć ostatni moment człowieka przed wejściem w dorosłość - mówi Jan Komasa, reżyser "Sali samobójców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualny świat na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:29
Wizję internetowego świata w reżyserii Jana Komasy możemy oglądać od piątku na ekranach naszych kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza furtka życia festiwalowego filmu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 15:56
Festiwal Łodzią po Wiśle to prezentacja rocznego dorobku studentów Szkoły Filmowej. W tym roku odbędzie się jego IX edycja.
rozwiń zwiń