X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grzędowicz: talent pisarski należy uznać za rodzaj uszkodzenia mózgu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2012 18:21
Kiedy pisarza dopadnie "wena", ten siada i pisze, aż zastanie go blady świt. Jarosławowi Grzędowiczowi także zdarza się więc "zarywać" noce, bo, jak mówi pisarz, "skończenie książki to fantastyczny moment, więc jadę, ile się da".
Audio

- W nocy dobrze się pisze. Jest cisza, nikt nie przeszkadza - opowiada w Czwórce znany twórca literatury fantasy. - Piszę głównie książki, więc staram się nie pracować całą noc. Ze względów BHP. Łatwo jest się przestawić raz na zawsze… Potem człowiek wstaje o 17.00, a po jakimś czasie przestaje oglądać świat i żyje w nocy, jak wampir. Staram się tego nie robić.

Zdaniem pisarza z weną bywa rozmaicie. - Czasem spędza się dzień na napisaniu niedużego kawałka, który potem i tak się kasuje – opowiada pisarz. – Albo po prostu czas mija na rozważaniach, co ma nastąpić, nad fabularnymi rozwiązaniami.

Jego prywatnym recenzentem jest żona. - Już na etapie pomysłu ze sobą współpracujemy, radzimy się siebie nawzajem. Żona pisze swoje książki w jednym pokoju, a ja swoje w drugim - opowiada pisarz w Czwórce.
Między małżonkami nie ma jednak rywalizacji, bo, jak przyznaje Grzędowicz, oboje bardzo się przed tym bronią. - Po prostu nie podejmujemy wspólnych projektów, nie potrafilibyśmy tego zrobić. Dziś każde z nas robi swoje: równolegle i obok siebie.

Grzędowicz zdradził też w Czwórce, że tak naprawdę nie stosuje żadnych specjalnych "środków", żeby wymyślać historie, opisywane potem w książkach. - Jadam dosyć normalnie, niczego też nie ma w wodzie... chyba, że coś, o czym nie wiem. Ale świadomie sobie niczego nie dosypuję - żartuje pisarz. - Z tym się człowiek rodzi, więc należy to uznać za rodzaj uszkodzenia mózgu.

Tymczasem powstaje kolejny, czwarty już tom dzieła "Pan Lodowego Ogrodu". Książka jest w ostatniej fazie przygotowań. Autor nie zdradza jednak, kiedy dokładnie zostanie ukończona. - Tego nawet nie wiem, ale mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni - mówił w Czwórce Grzędowicz.

Czytaj także: Pisze się czwarta część "Pana Lodowego Ogrodu"

Więcej o tym, jak powstają książki Jarosława Grzędowicza, o jego diecie i o tym, jak tworzy się fantastykę, dowiesz się, słuchając całej rozmowy z pisarzem, bądź oglądając ją na wideo.

(kd)

Zobacz więcej na temat: pisarz diety
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katarzyna Kozyra: Wciąż szukam swojego ciała

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 15:19
Znana artystka i rzeźbiarka kręci właśnie film autobiograficzny. Aktorek, które miałyby ją grać szukała już w Warszawie i Tel Awiwie, teraz leci do Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inga Iwasiów i książka o czasach, które właśnie nadchodzą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:00
– "Na krótko" to opowieść o świecie na wyciągnięcie ręki, takim, który właściwie już nas otacza i w momencie gorszego humoru możemy sobie w ten sposób opowiadać naszą rzeczywistość – mówi jej autorka, Inga Iwasiów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frąckiewicz o komiksowym "Wyjściu z getta"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 14:56
Tytuł książki "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce" miał pierwotnie brzmieć inaczej. Dlaczego? Posłuchaj rozmowy m. in. o paradoksach w kulturze komiksowej i zderzeniu świata obrazków ze światem wielkiej literatury i klasycznego malarstwa.
rozwiń zwiń