Cezary Żak zrobił to po raz pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 04:00
Znany i lubiany aktor komediowy zmierzył się z nową dla siebie rolą reżysera teatralnego. O przygotowanej przez siebie sztuce "Trzeba zabić starszą panią", wystawianej na deskach Och Teatru, Żak opowiedział w audycji "Kontrkultura".
Audio
  • Cezary Żak o sztuce "Trzeba zabić starszą panią"

Reżyserski debiut Żaka jest jednocześnie prapremierą polską spektaklu powstałego na podstawie historii sfilmowanej z wielkim powodzeniem i to dwukrotnie: najpierw w 1955 roku przez Alexandra Mackendricka, w roku 2004 przez braci Coen.

- To jest historia pięciu złodziejaszków, którzy wynajmują pokój w domu pewnej starszej pani, i ten pokój służy im jako przykrywka do napadu na bank – opowiadał gość Magdaleny Kasperowicz. - W pewnym momencie pani odkrywa z kim ma do czynienia i od tego się zaczyna cała sztuka – wyjaśniał.

Sprawczynią podjęcia przez Cezarego Żaka niełatwego reżyserskiego fachu była Krystyna Janda. Aktorka zaproponowała mu wyreżyserowanie czarnej komedii za kulisami, w trakcie wspólnego przedstawienia. - Zdębiałem kompletnie, ale przekonała mnie, kiedy powiedziała, że skoro od 27 lat uprawiam ten zawód i gram przeważnie w komediach, to powinienem sobie z tym poradzić – wspominał.

W trakcie prób okazało się, że reżyserowanie komedii jest o wiele prostsze i mniej stresujące niż granie w niej.  - To zupełnie odwrotnie niż w dramacie, gdzie łatwo jest wpuszczać publiczność w maliny minką, łezką. W komedii recenzja jest natychmiast, tam się nie oszuka widza. Albo jest śmiech albo nie ma – oceniał.

Reżyserowanie spodobało się aktorowi na tyle, że nie wyklucza podjęcia kolejnych zadań. Więcej na temat przedstawienia, w którym występują m.in. Barbara Krafftówna, Wojciech Pokora, Marcin Troński, Michał Żurawski czy Michał Piela dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

"Jeruzal" - reportaż Doroty Fredro Bonieckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2008 18:15
Jeruzal – mała miejscowość położona niespełna 70 km od Warszawy. Tu kręcony jest popularny serial „Ranczo”. Niedawno znów pojawiła się tu ekipa filmowa. Powstaje ostatnia czwarta seria „Rancza”. Czy Jeruzal wykorzystuje swoją szansę, która jest efektem popularności serialu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Żak - aktor skazany na komedię

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 17:50
Wolałbym grywać poważniejsze role, ale zdaję sobie sprawę, że nie ucieknę od komedii. Robię to od 26 lat i już wiem, jak wywołać uśmiech na twarzy widza - mówi aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Żak: Wolę występować przed kamerą niż na scenie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2011 16:04
– Chwilowo przeżywam kryzys związany z grą w teatrze – zdradza aktor. Jak tłumaczy, ogrom pracy, który należy włożyć w przygotowanie do spektaklu najczęściej nie jest wymierny z sukcesem przedstawienia.
rozwiń zwiń