Stanisław Janicki: mam taki skręt w stronę przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 18:00
Stanisław Janicki to autor kultowego, nadawanego najdłużej w historii polskiej telewizji programu "W starym kinie" poświęconego sztuce dziesiątej muzy. Niedawno światło dzienne ujrzała jego książka pt. "Odeon. Felietony filmowe", która zawiera opowieści o wybitnych postaciach dawnej kinematografii.
Audio
  • "Jestem gadułą" - rozmowa ze Stanisławem Janickim, m.in. o książce "Odeon. Felietony filmowe" (Kontrkultura/Czwórka)
Stanisław Janicki, twórca legendarnego programu telewizyjnego W starym kinie
Stanisław Janicki, twórca legendarnego programu telewizyjnego "W starym kinie"Foto: PAP/Zygmunt Januszewski

To nie lada gratka dla wszystkich miłośników dawnego kina, w której autor przedstawia nam klasyczne kino hollywoodzkie, początki filmu polskiego i wybitne postaci kinematografii europejskiej.

"Odeon. Felietony filmowe" to opowieści, poświęcone wybitnym osobowościom kina, takim jak Paul Newman, Sergio Leone, czy Elisabeth Taylor.  Jak przyznaje sam autor, słowo mówione i słowo pisane to dwie różne rzeczy, więc tworzenie tej książki było zarówno wyzwaniem, jak i fascynującą przygodą. – Nie można tak po prostu przenosić słowa mówionego na papier – mówi Janicki. – Więc choć sam przygotowuję te felietony, czytając je, odchodzę od tekstu, trochę go zmieniam. Zresztą musze przyznać, że ja to po prostu uwielbiam, zwłaszcza, że to jest po prostu gawęda. A ja, mówiąc szczerze, jestem gadułą.

/

Stanisław Janicki wyznaje także, że "ma skręt w stronę przeszłości". – I to szeroko pojętej. Dlatego być może wciąż grzebię się również w starych polskich filmach. I to od niepamiętnych czasów – mówi autor "Odeonu".

Dlatego felietony, zawarte w książce różnią się od tego, co Janicki mówił widzom w swoim programie. – Mam przygotowane scenariusze i komentarze do tamtych programów, i to od pierwszego, który miał miejsce w 1967 roku – mówi Janicki. – I kiedy porównuję te rzeczy, jest to bardzo podobne, ale nie to samo.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ta książka na pewno wkurzy wiele osób"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:00
- Punktem wyjścia było przekonanie, że dobry film to nie jest ten o którym się mówi że jest dobry, ale ten, który się sprawdza na ekranie - podkreślają autorzy książki "13 po 13. Subiektywny remanent kina", Lech Kurpiewski i Robert Ziębiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Wróblewski: Greenaway powiedział mi, że jestem bezczelny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:10
Najwięksi współcześni reżyserzy w szczerych rozmowach ze znanym krytykiem filmowym. 15 maja do księgarń trafili "Reżyserzy" Janusza Wróblewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Dehnel: "Wielki Gatsby" to znakomicie napisana powieść

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 13:00
Jacek Dehnel, poeta, pisarz, tłumacz, ostatnio odpowiedzialny jest za najnowszy przekład książki "Wielki Gatsby". – Nie sądzę, żebym był jakkolwiek podobny do głównego bohatera, czyli Jay’a Gatsby'ego – mówi w Czwórce Dehnel.
rozwiń zwiń