"Ta książka na pewno wkurzy wiele osób"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:00
- Punktem wyjścia było przekonanie, że dobry film to nie jest ten o którym się mówi że jest dobry, ale ten, który się sprawdza na ekranie - podkreślają autorzy książki "13 po 13. Subiektywny remanent kina", Lech Kurpiewski i Robert Ziębiński.
Audio

Książka "13 po 13. Subiektywny remanent kina” powstała dzięki niezliczonej liczbie rozmów i niegroźnych sprzeczek o filmach. Autorzy dzięki temu stworzyli subiektywny leksykon filmowy.

- To książka, która na pewno wkurzy wiele osób - mówi Lech Kurpiewski. - Ona burzy pewne ustalone standardy - dodaje autor.

O swojej książce autorzy mówią we wstępie:

"Ta książka wzięła się z rozmów (stąd każdy rozdział zaczyna się od dialogu) dwóch facetów w różnym wieku, którzy z racji przynależności do różnych pokoleń mają często odmienne upodobania filmowe, ale w jednym zgadzają się na pewno: dobry film to nie ten, o którym się mówi, że jest dobry, ale ten, który nieustająco sprawdza się na ekranie. Czyli po prostu - daje się oglądać. Trzymając się tej zasady, obaj delikwenci postanowili dokonać czegoś na kształt remanentu w kinie. Wybrali więc 338 filmów (tak jakoś wyszło) - obrazów starych i nowych, głośnych i znanych mniej, uchodzących za arcydzieła bądź niekoniecznie - obejrzeli je na świeżo, a potem, przydzieliwszy tytuły do poszczególnych kategorii, w każdej z nich ułożyli po dwa rankingi. Jeden z kwantyfikatorem plusowym, drugi z minusowym, by jak w porządnym remanencie bilans wyszedł na zero".

Książka składa się z 13 rozdziałów - kategorii. W każdym z nich czytelnik znajdzie 13 dyskusji na temat 13 najważniejszych - dla autorów, najlepszych lub najbardziej kontrowersyjnych obrazów w danej kategorii.

- Trzynastka pojawia się ponieważ chcemy zaklinać rzeczywistość - podkreśla Robert Ziębiński. - Jestem przesądny, sypię sól przez lewe ramię, nie wychodzę z domu jak pęknie lustro i ta "13” ma być w ten sposób zaklęta.

Autorzy dodają, że w różnych rankingach pojawiają się „okrągłe” liczby, a oni na przekór temu zaproponowali "13”. Taki kaprys tych, którzy nie znoszą "okrągłych” dziesiątek czy piątek.

Robert Ziębiński i Lech Kurpiewski przez lata pisali o filmie na łamach najważniejszych polskich tytułów prasowych.

(ah)

Czytaj także

Jan Jakub Kolski na zakręcie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 20:00
- Dużo jest w tym bohaterze ze mnie. On ma małe dziecko i ja je mam; on jest po rozwodzie; ja też - opowiada słynny reżyser o swojej nowej ... książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakosińska: moja książka powstała z miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 14:10
- "Georgialiki" to najlepszy drogowskaz dla osób, które niewiele albo nic nie wiedzą o Gruzji - oceniała radiowej Czwórce jej autorka Katarzyna Pakosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Kuczok marzy o dziewiczych grotach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 16:58
- Nieodkryta przez nikogo jaskinia, to dla mnie idealne turystycznie miejsce – mówił laureat nagrody Nike, który w Czwórce opowiedział o swojej nowej książce, poświęconej niecodziennym wyprawom.
rozwiń zwiń