Jacek Dehnel: "Wielki Gatsby" to znakomicie napisana powieść

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 13:00
Jacek Dehnel, poeta, pisarz, tłumacz, ostatnio odpowiedzialny jest za najnowszy przekład książki "Wielki Gatsby". – Nie sądzę, żebym był jakkolwiek podobny do głównego bohatera, czyli Jay’a Gatsby'ego – mówi w Czwórce Dehnel.
Audio
  • Jacek Dehnel: "Wielki Gatsby" to znakomicie napisana powieść (Stacja Kultura/Czwórka)
Leonardo DiCaprio w filmie Wielki Gatsby
Leonardo DiCaprio w filmie "Wielki Gatsby"Foto: mat.promocyjne

Jacek
Jacek Dehnel i Kasia Dydo

– Między mną, a Wielkim Gatsbym nie widzę żadnych podobieństw – mówi gość "Stacji Kultura". – No, może poza uporem, który jest wspólnym mianownikiem wszystkich zodiakalnych byków. Przy czym w przypadku Gatsby’ego chodzi głównie o miłość, a ważna różnica. W miłości Jay jest bardzo żarliwy, jest niemal dworski, zachowuje się jak człowiek z innej epoki.

Dehnel przyznał w Czwórce, że lubi filmy kostiumowe i Nowy York z czasów prohibicji, w których rozgrywa się akcja "Wielkiego Gatsby’ego". – Ale to bez znaczenia, bo tłumacz ma tłumaczyć książkę – mówi Dehnal. – Osobiste preferencje nie mają znaczenia.

Czytaj także: "Wielki Gatsby" kontra "Hipnotyzer"

Zdarza mu się jednak "wybierać" książki, które koniecznie chce przetłumaczyć. – Nie biorę wszystkich zamówień – mówi gość Czwórki. – Tłumaczę także rzeczy, które sam znajdę, i na których wydaniu bardzo mi zależy. Wtedy przekonuję wydawców do tych książek i czasem się one ukazują. Powody, dla których wybieram te pozycje, są jednak zawsze literackie.

Dehnel tłumaczył "Wielkiego Gatsby'ego" przez rok. – Wychodziłem z tego, a potem wracałem... - wspomina Dehnel. – Ale tak musiało być, bo przekład musi się "odleżeć", zarówno w trakcie tłumaczenia, jak i na sam koniec. Te przerwy też są ważne.

By dowiedzieć się więcej, m.in. o .. posłuchaj nagrania całej rozmowy z Jackiem Dehnelem z audycji "Stacji Kultura" .

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godzinie 11.00.

Czytaj także

Janusz Wróblewski: Greenaway powiedział mi, że jestem bezczelny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:10
Najwięksi współcześni reżyserzy w szczerych rozmowach ze znanym krytykiem filmowym. 15 maja do księgarń trafili "Reżyserzy" Janusza Wróblewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaroslav Rudiš - pisarz środkowoeuropejski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 12:00
Z Jaroslavem Rudišem rozmawiamy m.in. o jego dotychczasowej twórczości, debiutanckiej powieści "Nebe pod Berlinem" i najnowszej książce "Koniec Punku w Helsinkach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bodo Kox: chcę, by moje filmy były znane

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:26
Bodo Kox uchodzi za ikonę polskiego offu. Już niedługo zobaczymy jego debiut fabularny - film "Dziewczyna z szafy".
rozwiń zwiń