Praca nad "Radioterapią" była ogromnym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 16:30
Czwórka emituje nowe słuchowisko multimedialne w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Współtwórczyni scenariusza, Justyna Kowalska, była gościem "Kontrkultury".
Audio
  • Justyna Kowalska, współscenarzystka "Radioterapii" - pierwszego Czwórkowego słuchowiska multimedialnego, opowiedziała o kulisach pracy nad tym niezwykłym projektem (Czwórka/Kontrkultura)
Zespół pracujący na planie Radioterapii
Zespół pracujący na planie "Radioterapii"Foto: Igor Smirnow

"Radioterapia" to projekt pod wieloma wzlęgami wyjątkowy. Nie ukrywa tego w rozmowie z Bogusławą Marszalik i Pawłem Siwkiem w "Kontrkulturze" Justyna Kowalska - dramaturg, reżyser i scenarzystka. - Zdecydowałam się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, ponieważ nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłam i jest to wyzwanie, a każde wyzwanie twórcze jest czymś, co chciałabym podejmować. Nigdy wcześniej nie miałam okazji współpracować z radiem, więc tym bardziej jest to dla mnie ekscytująca formuła - zapewnia.


Praca nad "Radioterapią" była dla gościa Czwórki czymś zupełnie nowym, świeżym. Jak mówi, różnice pomiędzy słuchowiskiem radiowym, a, chociażby, przedstawieniem teatralnym, są odczuwalne w zasadzie w każdym aspekcie. - W teatrze bardzo ważny jest obraz, nie tylko dialog, natomiast w radiu musieliśmy się skupić nad tym, żeby wszystko było przystępne i zrozumiałe również dla tych osób, które tego nie oglądają, a jedynie słuchają. To zupełnie inny język wypowiedzi - tłumaczy.

Nowe
Nowe słuchowisko Czwórki pt. "Radioterapia"


Nad scenariuszem słuchowiska pracowały cztery osoby. Dla Justyny Kowalskiej to kolejna sytuacja, z którą wcześniej nie miała do czynienia. - Na początku, gdy usłyszałam o tej koncepcji, byłam nastawiona bardzo sceptycznie. Przeraziłam się nawet. Pomyślałam, że jest nas czworo, nie znamy się, mieszkamy w różnych miastach i jak z tego można coś ciekawego zrobić?! No ale jakoś poszło - z ulgą zdradza gość Czwórki.
Efekty pracy Justyny Kowalskiej oraz pozostałych twórców "Radioterapii" można sprawdzać do końca lutego. Zapraszamy!

 

/

"Radioterapii" można posłuchać (oraz obejrzeć) od poniedziałku do piątku o godz. 7:45 (premiera odcinka) i godz. 18:45 (powtórka). Odcinki są również dostępne na naszej stronie internetowej.

Inicjatywa została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(ac / ag)

Zobacz więcej na temat: Czwórka słuchowisko TEATR
Czytaj także

Teatr Polskiego Radia - uchylamy drzwi do świata wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 14:10
Czujesz, że masz potencjał, żeby napisać scenariusz i marzy ci się własna produkcja radiowa? Weź udział w naszym konkursie i stwórz multimedialne widowisko na miarę XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Radioterapia" - startuje nowe słuchowisko Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:11
Już w poniedziałek, 3 lutego, usłyszycie pierwsze Czwórkowe słuchowisko multimedialne w reżyserii Xawerego Żuławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scenografię do "Radioterapii" tworzyliśmy intuicyjnie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 16:30
"Radioterapia" to nowe słuchowisko Czwórki. Scenografię do tego multimedialnego show narysowali (bez używania komputerowych efektów!) Katarzyna Walentynowicz i Michał Zomer.
rozwiń zwiń