Polka, która podbiła serce Pedro Almodovara

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 12:00
Dzięki swej filmowej pasji i fascynacji twórczością Pedro Almodocara studentka Liliana Nieśpiał trafiła do Madrytu. Tam spełniła marzenia i dziś jest jedną z najbliższych współpracownic mistrza.
Audio
  • Liliana Nieśpiał - kobieta, która zawładnęła sercem Perdo Almodovara. Materiał Beaty Kwiatkowskiej (Czwórka/Kontrkultura)
Pedro Almodovar
Pedro Almodovar Foto: PAP/Britta Pedersen

Hiszpański reżyser Pedro Almodovar, podwójny zdobywca Oskara, znany jest z takich filmów jak "Volver" (2006), "Porozmawiaj z nią" (2002) czy "Drżące ciało" (1997). To on odkrył dla świata m.in. Antonio Banderasa i Penelope Cruz. Współpracował z wieloma znakomitymi aktorami, m.in. córką Charliego Chaplina, Geraldine. W wywiadach przyznawał wielokrotnie, że złożona psychika kobiet go fascynuje. Dziś jedną z jego najbliższych współpracownic jest Polka, Liliana Nieśpiał.
Czytaj także Geraldine Chaplin: Almodovar był moim sąsiadem <<<

Nieśpiał do Madrytu pojechała dziewięć lat temu, jako studentka filmoznawstwa krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przybyła tam w poszukiwaniu materiałów do swojej pracy magisterskiej o reżyserze i... spodobała się całej ekipie. Odbyła w jego firmie staż, po którego zakończeniu powróciła do Polski. Telefon z Madrytu otrzymała po dwóch tygodniach. To był reżyser, który zaproponował jej stałą pracę w El Deseo, firmie, którą prowadzi razem ze swoim bratem Augustinem.
- To jest właściwie biznes rodzinny. Almodovar zatrudnia wyłącznie ludzi, których lubi, albo takich, którzy są mu bliscy - opowiada dziennikarz Czwórki, krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.

Czytaj także: Pedro Almodovar - reżyser kobiet <<<
W El Deseo pracuje więc tylko 16 osób. Nieśpiał jest odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe Almodowara: z organizatorami festiwali, producentami i dziennikarzami. - Opowiadała, że to człowiek bardzo ciepły, otwarty. Jest szefem, z którym ma się dobry kontakt i z którym łatwo się współpracuje - mówi Hrapkowicz.

Więcej o niezwykłej historii życia Liliany Nieśpiał, o filmie "Przerwane objęcia", w którym zagrała Polka, a także o tym, jaki prywatnie jest Pedro Almodovar, dowiesz sie, słuchając nagrania całego materiału reporterskiego Beaty Kwiatkowskiej z audycji "Kontrkultura".

(kd/mm)

Czytaj także

"Wilk z Wall Street" najlepszym filmem pierwszego półrocza

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 13:03
Pierwsza połowa 2014 roku za nami. W tym czasie do kin trafiło kilka naprawdę udanych produkcji, a stosunkowo niewiele ciekawie zapowiadających się filmów nie spełniło oczekiwań. Podsumowali ten okres Błażej Hrapkowicz i dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pakistańskie wielobarwne kino, czyli Lollywood

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 16:00
Energetyczna muzyka, taniec, mnóstwo kolorów - to wszystko znajdziemy w filmach rodem z Pakistanu, czyli w kinie w stylu Lollywood.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Avengers", czyli superprodukcja naszpikowana efektami specjalnymi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 09:47
"Avengers" to film z masą efektów specjalnych, w którym występuje wiele postaci znanych z komiksów. Jak powstały efekty specjalne do jednego z największych przebojów kinowych 2012 roku?
rozwiń zwiń