Polskie Radio
Section05

Pedro Almodovar

Klasyki hiszpańskiego kina. Które szczególnie warto zobaczyć?

– To nowość. Od tego tygodnia dostępnych jest osiem filmów największych hiszpańskich reżyserów, które można oglądać przez pół roku, czyli do połowy października bezpłatnie na naszej platformie. Bardzo zależy nam na tym, żeby promować europejską kulturę. Po raz kolejny dajemy naszym polskim widzom możliwość dostępu do klasyków hiszpańskiego kina – mówi Berenika Wyrzykowska. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Ryszard Jaźwiński KULTURA Trójka penelope cruz

"Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" w warszawskim Kinie Iluzjon

Czerwcowy cykl "Mistrzowie Kina Hiszpańskiego" zaprezentuje widzom arcydzieła hiszpańskiej kinematografii, w tym m.in. "Tristanę" Luisa Buńuela czy "Mrożony Peppemint" Carlosa Saury. O wydarzeniu, które od trzech lat wspólnymi siłami organizuje Kino Iluzjon, FINA oraz Ambasada Królestwa Hiszpanii, w audycji "Fajny Film" opowiedziała współorganizatorka Kinga Kowalska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński kino Hiszpania

Pedro Almodovar. Reżyser, który kręci wciąż jeden dobry film

- Zetknęłam się z jego kinem, gdy ukazał się cały pakiet kaset VHS. To było wspaniałe, ale przyznam szczerze, że one w mojej pamięci złożyły się w jeden wielki film. Granice między tytułami się zatarły, bo przewijają się w nich te same aktorki i aktorzy, podobne wnętrza i stroje. Almodovar to reżyser, który przez całe życie kręci jeden film – mówiła w Dwójce krytyk filmowa Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM KULTURA Marcin Pesta

"Ból i blask". Nowy film Pedro Almodóvara oddaje hołd kinu

- Trudno dalej posunąć granice ekshibicjonizmu kinowego, niż w momencie jak się puszcza oko do widza i mówi "słuchajcie, to jest taka wymyślona figura, ale tak naprawdę chodzi o mnie, o moje doświadczenia, o moje dzieciństwo" - mówi Piotr Gociek o najnowszym dziele Pedro Almodóvara zatytułowanym "Ból i blask" w nowej audycji Polskiego Radia 24 "Nakręceni - magazyn premier filmowych".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Piotr Gociek Łukasz Adamski