Kobieta w krajach arabskich

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 15:04
Tanya Valko od lat pasjonuje się światem arabskim, mieszka tam, z wykształcenia jest arabistką. W książce "Arabska księżniczka" pokazuje historię z perspektywy kobiet.
Audio
  • Tanya Valko opowiada o swojej książce i kulturach arabskich ("Kontrkultura", Czwórka)
Tanya Valko
Tanya Valko

Autorka zachęca, by podróżować do krajów arabskich, ale też przestrzega, by dobrze się do takiego wyjazdu przygotować. Jednocześnie cały czas interesuje się losem kobiet w świecie muzułmańskim.

- Dziś nie można powiedzieć, że we wszystkich krajach arabskich są one na straconej pozycji. Wszystko zależy od tego, o jakim konkretnie państwie mówimy. - mówi Tanya Valko. - W każdym kraju arabskim jest inny stosunek do kobiety. Im bardziej zbliżamy się do Bliskiego Wschodu, tym rola i pozycja kobiety staje się gorsza - dodaje.

Pisarka zauważa, że północna Afryka - kraje, jak Maroko, Tunezja, Egipt, czy Libia - są bardziej laickie m.in. dzięki kontaktom turystycznym z Europą.  - Kobiety z tych krajach od dawna mogą np. prowadzić samochody, mają dostęp do nauki. Jest tam dosyć wysoka granica wieku, w którym dziewczyna może być wydana za mąż. Kobiety mogą też swobodnie poruszać się po ulicach - wymienia gość Czwórki. - Gdy zbliżamy się do Bliskiego Wschodu, sytuacja zaczyna się jednak diemetralnie zmieniać. Arabia Saudyjska bezdyskusyjnie kobiety deprecjonuje, choć i tam zaczyna się kształtować ruch feministyczny - dodaje.

Tanya Valko zauważa, że restrykcyjne tradycje i prawa muzułmańskie mogą być biczem na mężczyzn. Gorliwie przestrzegane, sprawiają, że wszystko jest na ich głowie: zakupy, praca, odwożenie dzieci do szkoły, bo kobiecie nic nie wolno. Jak taka sytuacja wygląda na co dzień w poszczególnych krajach, dowiesz się, słuchając załączonej audycji "Kontrkultura".

Autorka "Arabska księżniczki" ze słuchaczami Czwórki dzieli się również wspomnieniami ze świąt, które spędzała daleko od ojczyzny. Posłuchaj.

(pj)

Czytaj także

To oni sprzedali najwięcej kryminałów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 15:46
Bez wątpienia królową kryminałów należy uznać Agathę Christie. Jednak współcześni autorzy, przede wszystkim skandynawscy, również stają się mistrzami gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amos Oz i siła lokalnej literatury

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 09:35
- Głęboko wierzę, że każda wielka literatura jest literaturą prowincjonalną - mówi izraelski pisarz. - Im bardziej jest lokalna, tym bardziej uniwersalne niesie przesłanie...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dojrzewanie w literaturze: Alice Munro i Tomek Tryzna

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 15:40
Pierwsza prawdziwie postmodernistyczna polska powieść oraz opowiadania mistrzyni małych form literackich to kolejne propozycje w naszym cyklu "CzytoCzytamto". Sprawdź dlaczego warto sięgnąć po "Pannę Nikt" Tomka Tryzny oraz "Za kogo ty się uważasz" Alice Munro.
rozwiń zwiń