Brawurowa kradzież obrazów Moneta i Renoira w Musee Marmottan

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 12:00
W 1985 z Musee Marmottan w Paryżu zrabowano dziewięć obrazów - siedem Claude'a Moneta i dwa Augusta Renoira. Policja odnalazła wszystkie dziewięć obrazów na Korsyce pięć lat po kradzieży, w roku 1990.
Audio
  • Brawurowa kradzież obrazów Moneta i Renoira w Musee Marmottan (Kontrkultura/Czwórka)
Fragment obrazu Impresja - wschód słońca Claudea Moneta
Fragment obrazu "Impresja - wschód słońca" Claude'a MonetaFoto: wikipedia, domena publiczna

– Musee Marmottan znajduje się w XIX-wiecznej willi Paula Marmottan – mówi Gunia Novik, historyk sztuki. – Był on kolekcjonerem, a jego zbiory dały początek Muzeum Impresjonistów, założonego w 1934 r.

51 lat później, 27 października w gmachu tym doszło do spektakularnej kradzieży. Złodzieje doskonale wiedzieli, co chcą zabrać. – Około godz. 10, zaraz po otwarciu muzeum, do budynku wtargnęło pięciu mężczyzn, którzy obezwładnili personel – opowiada Novik. – Zrabowano dziewięć obrazów, a wszystko to trwało ok. 10 minut. Na złodziei przed muzeum czekał samochód, którym uciekli.

System alarmowy muzeum zawiódł, a strażnicy nie poradzili sobie z przestępcami. Łupem bandytów padł m.in. słynny obraz Claude'a Moneta „Impresja: Wschód słońca”, od którego pochodzi nazwa całego stylu impresjonistycznego. Wartość skradzionych dzieł szacowano na 12 do 20 mln USD.

Ze względu na sławę obrazów, łup okazał się dla złodziei bardzo kłopotliwy. Obrazy były zbyt znane, więc nawet japońska yakuza wycofała się z prób sprzedaży, uznając, że towar jest "kłopotliwy".

Zaraz po tej brawurowej kradzieży ruszyło policyjne śledztwo. Jak przebiegało, jakie błędy popełniono i czy policjanci złapali bandytów? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Dominika Olędzkiego z audycji "Kontrkultura".

(kd)

 

Czytaj także

"Słoneczniki" porzucone w aucie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 09:00
W cyklu "Obraz z dreszczykiem" Dominik Olędzki ujawnia tajemnicę jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży dzieł sztuki z muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relief, który ożywia miasto

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:00
56 blaszanych elementów w intensywnych barwach pojawiło się na budynku Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. W ten sposób artyści biorący udział w projekcie "Scenografie miejskie" próbują ożywić przestrzeń Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukradli Picassa w 3 minuty

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 10:00
Nawet w XXI wieku zdarza się, że najcenniejsza sztuka świata nie jest ubezpieczona i solidnie zabezpieczona. Z takiej okazji skorzystali złodzieje w Sao Paulo i w 3 minuty wynieśli dwa obrazy, warte miliony.
rozwiń zwiń