Sutari o płycie "Siostry Rzeki": od dawna chciałyśmy ją wyśpiewać

Sutari powracają z kolejnym krążkiem. "Siostry Rzeki" to dialog z tradycjami ludowymi, splecionymi wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. - Na tej płycie unosi się wibracja i duch - oceniał gospodarz audycji Maciej Szajkowski.
Sutari
SutariFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

karolina cicha szajkowski 1200.jpg
"Tany". Karolina Cicha z nową płytą w kooperacji z Kayah i Czarnecką

W audycji "Folk Off" wybrzmiała płyta "Siostry Rzeki", która niedawno miała swoją premierę. - Temat rzek sam nas odnalazł, przyszedł do nas - wspominała Basia Songin. - Tytuł na płytę pojawił się już po nagraniach, inspiracją była dla nas m.in. sztuka autorstwa Cecylii Malik - opowiadała.

Posłuchaj
59:59 2020_08_11 23_59_55_PR4_Folk_Off.mp3 Sutari opowiadają o nowej płycie "Siostry Rzeki" (Folk Off/Czwórka) 

Artystki opowiadały także o procesie tworzenia i nagrywania utworów na "Siostry Rzeki". - Starałyśmy się na tej płycie jak najwięcej nagrać na tzw. "setkę" (czyli jednocześnie - przyp. aut.). Nie wszystko udało się nagrać w ten sposób - mówiła Basia Songin. Za realizację nagrań odpowiadał Mariusz Dziurawiec. - Który ma niesamowite ucho i wrażliwość, a także doświadczenie. Ta płyta jest więc też jego dziełem - opowiadały artystki.

Czytaj także:

"Płyta tatarska" - muzyka z Podlasia aż po Krym
Współczesna Antonina Krzysztoń - blues Jolanty Kossakowskiej 

muzyka gitara koncert 1200 F.jpg
Między szkockim folkiem a punkiem. "Gramy po prostu Bruk-music"

Ich teksty, opierające się o lirykę ludową, w dużej mierze są jednak autorstwa samych Sutari. Wokalistki piszą je wspólnie. - Miałyśmy taką potrzebę. Zastanowiłyśmy się, co jest dla nas ważne i  co chciałybyśmy wyśpiewać. Po kilku latach wspólnej muzycznej improwizacji znalazłyśmy więc w końcu te słowa - mówiły w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. Na ich krążku znalazł się więc manifest, w którym przeczytać można: Rzeki całego świata splatają się w najcenniejszy warkocz życiodajnej siły, który wart jest naszego szacunku i opieki. Nasza planeta jest dla nas ważna. Całym sercem wspieramy i dołączamy się do działań ekologicznych, mających chronić przyrodę i wszelkie życie na Ziemi.

- Ekologia i przyszłość Ziemi to bardzo ważny temat i aktualny problem. Tym, co robimy na co dzień, czyli naszą muzyką, chciałyśmy się wypowiedzieć, włączyć do dyskusji - opowiadały artystki. - Zawsze zajmowałyśmy się tradycją, chciałyśmy ją kontynuować. Dziś jednak sytuacja się komplikuje, nie da się odnaleźć korzeni bez dojścia do natury.

Czytaj także:

Oblicza folku według Mariusza Kuczewskiego
Gooral powraca z "Ethno Electro 2"

Ostatnio zmienił się skład grupy i po ośmiu latach odeszła Zofia Zembrzuska, a Sutari przyjęły do zespołu skrzypaczkę Joannę Kurzyńską. - Adaptowanie się do zespołu, który działa od tylu lat to ogromne, ale piękne wyzwanie - mówiła wokalistka w Czwórce. - Muzykę Sutari znam w zasadzie od początku, i od zawsze bardzo ją cenię. W naszym domu często słuchało się poprzednich płyt, więc nie jest to dla mnie świat nowy, choć oczywiście zaproszenie do jego współtworzenia jest czymś wyjątkowym. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Kasia Kapela (śpiew, skrzypce, kankle, bęben ramowy, grzechotki), Basia Songin (śpiew, Wilcze Basy, Sowa, bęben ramowy), Joanna Kurzyńska (skrzypce, śpiew)

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 00:02

kd

Playlista
Tagi
Playlista
  • Sutari, - Kośniczki
  • SUTARI Lila gąski - Lila gąski
  • SUTARI Swaty - Swaty
  • SUTARI Nurt - Nurt
  • SUTARI Toń - Toń
  • Amira Medunjanin , - Ja Nemam Prava Nikoga Da Volim
  • Amira Medunjanin z zespołem, - Sta Ce Mi zivot
  • Amira Medunjanin z zespołem, - Rane Moje